StoryEditor

Ceny trhajú historické maximá. Znížená daň z palív však pomáha len bohatým motoristom, tvrdia ekológovia

25.03.2022, 10:01
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Znížená daň z palív vyzerá pre motoristov lákavo. Vďaka nej si môžu dovoliť nakúpiť na čerpacích staniciach viac paliva a minimalizovať tak následky stúpajúcich cien benzínu a nafty.

Až 14 z 27 členských štátov EÚ sa podujalo na zníženie daňového zaťaženia z benzínu aj nafty, aby tak aspoň čiastočne eliminovali rastúce ceny na čerpacích staniciach a podporili motoristov v neľahkých časoch. Tento prístup však ostro kritizujú ekológovia, ktorí vyťahujú na svetlo hneď niekoľko protiargumentov.

Ako informuje agentúra Transport & Environment, takáto podpora spaľovania fosílnych palív je z ekologického hľadiska úplne zvrátená a aj tak najviac pomáha tým bohatým. Tí, ktorí by pomoc pri mobilite skutočne potrebovali najviac, získajú z daňových výhod len absolútne minimum.

Podľa novej štúdie, ktorú si dala vypracovať environmentálna organizácia stoja úľavy na daniach občanov EÚ momentálne až deväť miliárd eur. Táto suma sa navyše ľahko zvýši, ak sa k iniciatíve znížených daní z fosílnych palív pridá ešte viac krajín alebo tie súčasné tento stav ešte predĺžia.

Ako tvrdí agentúra Transport & Environment, bohatí motoristi jazdia na svojich veľkých a ťažkých autách výrazne viac, než je tomu u klasického európskeho motoristu, ktorý má do vrecka podstatne hlbšie.

Výsledkom tohto stavu je reálne to, že znížením dane získa motorista jazdiaci napríklad na BMW X5 až osemkrát viac zľavy, než motorista jazdiaci na malom mestskom aute. Transport & Environment preto ponúka riešenie – zdanenie ruskej ropy a z peňazí získaných z tejto dane financovať pomoc adresnejšie.

„Vlády jednotlivých krajín hovoria, že sú na strane Ukrajiny, no namiesto zdanenia ruskej ropy jej predaje dotujú sumou deviatich miliárd eur z peňazí svojich daňových poplatníkov. Existuje lepšie riešenie, práve teraz by sme mohli uvaliť clo na dovoz ruskej ropy. Namiesto bohatých vodičov áut spaľujúcich benzín alebo naftu by mohla byť finančná podpora rozdeľovaná rodinám, ktoré potrebujú pomoc viac,“ tvrdí vo vyhlásení Transport & Environment.

Griffin Carpenter zo spomínanej agentúry Transport & Environment hovorí, že len zníženie dane na liter paliva o 15 centov znamená, že za pol roka z nej vodič BMW X5 získa 300 eur, zatiaľ čo ten na malom Citroëne C3 len 85 eur. A tí, čo využívajú verejnú dopravu nezískajú vlastne nič. A to sa musí zmeniť.

FotoHN

„Najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť vysokým cenám ropy, je umožniť ľuďom jazdiť menej. Vlády by mali radšej dočasne znížiť ceny verejnej dopravy. Ak chcú vlády skutočne pomôcť domácnostiam s nízkymi príjmami, mali by im zvýšiť príplatky na mobilitu, znížiť dane z príjmu, či vydávať hotovostné šeky,“ pokračuje Carpenter z Transport & Environment.

Vyzýva teda k zrušeniu daňových úľav za fosílne palivá, chce podporiť verejnú dopravu, prácu z domu, zdaniť ruskú ropu a zlepšiť koordináciu susedných krajín pri daňových úľavách.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2023-03-20 12:31:13 - Feat.: - Title: Ropa pre obavy o bankový sektor ďalej zlacňuje, Brent sa dostal blízko 70 dolárov 02 - Modified: 2023-03-20 12:28:37 - Feat.: - Title: Legendy, ktoré jazdili aj po našich cestách. Spoznáte v kvíze ikonické autá 90. rokov? 03 - Modified: 2023-03-20 14:23:58 - Feat.: - Title: Veľké rokovania v Bruseli o konci spaľovákov: Slovensko neuvážene otočilo, hovorí pre HN Budajov tajomník 04 - Modified: 2023-03-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Elektromobil pod 20-tisíc eur príde do troch rokov, tvrdí šéf VW dohliadajúci na Škodu 05 - Modified: 2023-03-19 11:00:00 - Feat.: - Title: Honda má jeden z najlepšie jazdiacich hybridov. Nedostatkom sa však nevyhol
menuLevel = 2, menuRoute = auto/doprava, menuAlias = doprava, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
20. marec 2023 17:35