StoryEditor

Toyota bude testovať samojazdiaci model. Do mesta ho nasadia už budúci rok

28.10.2019, 10:07
Autor:
ČTKČTK
Po testovaní na uzavretom okruhu a dosiahnutí vynikajúcich výsledkov, postupuje Lexus LS (P4) do skúšobnej prevádzky v mestskej premávke.

Autonómne vozidlá sú pre automobilky čoraz dôležitejšou výzvou. V budúcnosti by totiž mohli výrazne odľahčiť dopravu a prispieť k nižšej nehodovosti na cestách.

Jednotlivé vozidlá by medzi sebou komunikovali a vytvárali tak celú dopravnú sieť nezávislú na ľudských zásahoch do riadenia. Všetko sú to zatiaľ len dohady a ideálne predstavy do vzdialených rokov.

​Automobilka Toyota však začne už budúce leto v Tokiu verejne testovať autonómne vozidlo na báze Lexusu LS pod označením P4. Testovacie vozidlo umožňujúce samostatnú jazdu bez zásahu vodiča bude od júla do septembra nasadené priamo v mestskej premávke formou "mobilita ako služba", oznámila japonská firma v tlačovej správe.

Verzia P4 sa objaví v rušnej a často upchatej tokijskej štvrti Odaiba. Štvrť poskytuje pre testovanie schopností autonómnej technológie Toyoty komplexné a náročné prostredie zahŕňajúce chodcov, dopravnú prevádzku, rôznorodú cestnú infraštruktúru a vysoké sklenené budovy.

Program bude otvorený širokej verejnosti a jeho účastníci budú vybraní zo zaregistrovaných záujemcov. V súlade s japonskými zákonmi bude vo vozidle vždy prítomný aj samotný vodič v úlohe zálohy pre prípadné núdzové manévre.

"Tým, že sme si dali tak náročnú výzvu v podobe autonómnej prevádzky v štvrti Odaiba, sme nasadili vysokú latku, ktorá si od nás žiada rýchle rozšírenie schopností našej technológie za krátku dobu," uviedol generálny riaditeľ Toyota Research Institute Gill Pratt.

​Toyota podrobila platformu P4 testovaniu v Spojených štátoch na vlastnom uzavretom testovacom okruhu v Ottawa Lake v štáte Michigan. Na okruhu simulovala tie najnáročnejšie infraštruktúrne podmienky štvrti Odaiba a jazdné scenáre, za ktorých bude P4 demonštrovať schopnosti autonómnej jazdy.

Až na výnimky, ktorými môže byť napríklad veľmi zlé počasie, husté sneženie a podobne, zvláda už autonómne vozidlo podľa automobilky všetko samostatne. A vie si poradiť dokonca aj v prípade, keď vyzve človeka k prevzatiu riadenia, ale ten na výzvu nereaguje. Potom auto samostatne bezpečne zastaví na krajnici cesty.

01 - Modified: 2023-09-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Ktoré autá sú voľbou na istotu? Tieto značky patria medzi vôbec najspoľahlivejšie 02 - Modified: 2023-09-22 09:11:00 - Feat.: - Title: Unikátny offroad „zo starej školy“ oficiálne aj na Slovensku. Je vydarenou skladačkou 03 - Modified: 2023-09-21 12:20:00 - Feat.: - Title: Ford prekvapuje horúcou novinkou. Ranger dostane prvýkrát verziu aj pre „ekológov“ 04 - Modified: 2023-09-21 09:59:26 - Feat.: - Title: Odvrátená stránka dnešného trendu: veľké kolesá na aute sa vám nemusia vyplatiť 05 - Modified: 2023-09-20 09:42:54 - Feat.: - Title: Obľúbené kórejské SUV je na Slovensku. Oproti predchodcovi zdraželo o tisíce eur
menuLevel = 2, menuRoute = auto/doprava, menuAlias = doprava, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
23. september 2023 09:35