StoryEditor

Na Slovensku pribudne 18 nových nabíjacích staníc. Prvú z nich otvorili v Bratislave

13.06.2018, 16:35
V 12 mestách na Slovensku pribudne tento rok celkovo 18 nabíjacích staníc v rámci projektu Západoslovenskej energetiky a siete rýchleho občerstvenia McDonald´s.

Hoci často spomínané sú v poslednej dobe najmä dieselové agregáty a emisie, práve elektrické automobily majú byť podľa väčšiny automobiliek tou pravou náhradou "nafťákov". Nemusí ísť pritom len o čisto elektromobily, ale tiež o hybridné vozidlá a plug-in hybridy.

Aby však s takýmito autami bolo možné jazdiť a najmä pohodlne sa presúvať medzi jednotlivými bodmi či mestami, je potrebné vybudovať dostatočnú infraštruktúru dobíjacích staníc.

HN/Radoslav Petrík

​Pravdou je, že dnes už nie je veľký problém žiť život s elektromobilom, no zatiaľ najlepšou alternatívou je kúpa takýchto vozidiel najmä pre ľudí bývajúcich v rodinných domoch. Tí si môžu auto jednoducho počas noci nabíjať a počas dňa využívať všetky jeho výhody.

Keďže ešte stále existuje na Slovensku množstvo "hlukých miest" bez dobíjacích staníc, Západoslovenská energetika včera otvorila v spolupráci so spoločnosťou McDonald´s prvú elektrickú dobíjaciu stanicu v rámci svojho projektu na parkovisku reštaurácie v bratislavskom Lamači.

Tu ich plány nekončia a pokračovať majú vybudovaním celkovo 18 dobíjacích staníc v rámci celého Slovenska. Nachádzať sa budú na prevádzkach známeho rýchleho občerstvenia takzvané DC rýchlonabíjacie stanice, ktoré poskytnú možnosti nabíjania všetkými konektormi, ako sú CCS/CHAdeMO/Type2.

Komfort nabíjania budú zabezpečovať aj dve vyhradené parkovacie miesta pri každej nabíjacej stanici. Spoločný projekt ZSE a McDonald´s vznikol s cieľom vybudovať verejné nabíjacie miesta tak, aby mali užívatelia elektromobilov zabezpečený nabíjací komfort bez akýchkoľvek obmedzení. Stanice sa stavajú v rámci celoeurópskych e-mobilných projektov EAST-E a FAST-E, ktorých je Západoslovenská energetika koordinátorom.

HN/Radoslav Petrík

​Stanice vzniknú na prevádzkach rýchleho občerstvenia v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Zvolene, Banskej Bystrici, Prievidzi, Liptovskom Mikuláši, Martine, Košiciach a Prešove.

"Projektom so spoločnosťou McDonald´s chceme zákazníkom poskytnúť komfort nabíjania priamo v mestách a umožniť im pohodlné nabíjanie všetkých druhov automobilov. Na konci tohto roka bude nabíjacou stanicou vybavených 18 prevádzok tejto siete," uviedol Marian Rusko, člen predstavenstva ZSE.

Marketingovým partnerom projektu je spoločnosť BMW Group, ktorá má s celkovým aktuálnym počtom deviatich elektrifikovaných modelov automobilov a jedného motocykla najširšie portfólio na trhu. DO roku 2025 plánuje BMW Group ponúknuť až 25 elektrifikovaných modelov, z toho 12 čisto elektrických.

01 - Modified: 2023-09-27 16:02:09 - Feat.: - Title: Hyundai a Kia zvolávajú v Spojených štátoch takmer 3,4 milióna áut kvôli hrozbe požiaru 02 - Modified: 2023-09-27 13:00:00 - Feat.: - Title: Horiace elektromobily? Nemci vyvinuli nový protipožiarny systém, ktorý sa aktivuje sám 03 - Modified: 2023-09-27 09:17:23 - Feat.: - Title: Nemecko pre veľký dopyt zastavilo dotácie na solárne panely na nabíjanie áut 04 - Modified: 2023-09-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Kvíz: Šoférovali ste ich aj vy? Spoznajte ikonické autá z nedávnej minulosti 05 - Modified: 2023-09-26 09:33:38 - Feat.: - Title: Základné úkony pre udržanie auta v kondícii: zanedbanie ho môže poslať rovno na odpis
menuLevel = 2, menuRoute = auto/doprava, menuAlias = doprava, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
27. september 2023 21:55