Volvo
StoryEditor

Modely Volvo budú navzájom komunikovať. Upozornia vás na klzké cesty a ďalšie nebezpečenstvá

16.04.2019, 12:28
Švédska automobilka informuje o zavedení ďalších technológií, ktoré majú v budúcnosti zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Automobily značky Volvo patrili už od dávna k akémusi synonymu bezpečnosti. Okrem toho, že od roku 2020 bude na všetkých vozidlách značky Volvo obmedzená najvyššia rýchlosť na 180 kilometrov za hodinu a zároveň bude spoločnosť inštalovať do svojich vozidiel aj vnútorné kamery či ďalšie senzory, ktoré budú sledovať vodiča a umožnia vozidlu zasiahnuť v prípade, ak bude zjavne opitý alebo rozptýlený vodič predstavovať hrozbu, pokračuje "bezpečnostná ofenzíva" švédskej automobilky ďalej.

Spoločnosť teraz ako prvá v odvetví sprístupňuje svoju technológiu prepojenej bezpečnosti po celej Európe. Tá umožňuje vozidlám značky komunikovať medzi sebou a upozorňovať vodičov vo svojom okolí na nebezpečenstvo klzkej vozovky. Samozrejme, informovať budú aj o ďalších rizikách prostredníctvom cloudovej siete.

​Upozornenie na výstražné svetlá a upozornenie na klzkú vozovku boli prvý raz uvedené na trh v roku 2016, keď sa predstavili vo vozidlách Volvo série 90 vo Švédsku a Nórsku. Od budúceho týždňa však budú tieto funkcie k dispozícii i vodičom vozidiel Volvo v celej Európe.

Na všetkých nových automobiloch značky od modelového roku 2020 sa už dodávajú ako súčasť štandardnej výbavy a do vybraných starších modelov (postavené na báze modulárnej architektúry SPA alebo kompaktnej modulárnej architektúry CMA) je ich možné namontovať dodatočne.

„Vzájomné zdieľanie bezpečnostných údajov medzi vozidlami v reálnom čase môže zabrániť nehodám,“ hovorí Malin Ekholmová, šéfka Bezpečnostného strediska spoločnosti Vovo Cars. „Majitelia vozidiel značky Volvo priamo prispievajú k tomu, aby boli cesty bezpečnejšie aj pre ostatných vodičov, ktorí si túto funkciu aktivujú, a zároveň využívajú výhodu včasného varovania pred potenciálne nebezpečnými podmienkami na ceste.“

Prieskum spoločnosti pritom ukázal, že práve prispôsobenie rýchlosti aktuálnej dopravnej situácii môže radikálne znížiť riziko nehôd na cestách. Tieto technológie sú tak schopné včas upozorniť ľudí na nebezpečenstvá na ceste a zároveň im umožňujú využiť čas na reakciu, čím prispievajú k lepšiemu správaniu vodičov za volantom a zvyšujú bezpečnosť cestnej premávky. Samozrejme, technológie sú tým účinnejšie, čím viac automobilov sa do "komunikácie" zapojí.

„Čím viac vozidiel bude zdieľať bezpečnostné údaje v reálnom čase, tým budú naše cesty bezpečnejšie. Veríme, že sa nám podarí vytvoriť širšiu spoluprácu s partnermi, ktorí sú rovnako ako my oddaní bezpečnosti,“ dodala Ekholmová.

Zaujímavosťou je, že systémy Volvo boli prvými svojho druhu v celom automobilovom priemysle a ak akékoľvek nimi vybavené vozidlo Volvo zapne výstražné svetlá, technológia ihneď odošle signál všetkým vozidlám Volvo v okolí, ktoré sú k tejto cloudovej službe pripojené. Zvlášť užitočné je to v slepých zákrutách a na hrebeňoch kopcov.

Funkcia upozornenia na klzkú vozovku zasa anonymne zhromažďuje informácie o stave vozovky od vozidiel, ktoré už daný úsek prešli, a včas upozorní vodičov na blížiaci sa úsek s klzkým povrchom.

01 - Modified: 2023-06-09 12:32:32 - Feat.: - Title: Chystá sa boj proti kvapaline do ostrekovačov? Prostredie znečisťuje viac než brzdy, pneumatiky i motor 02 - Modified: 2023-06-09 10:56:41 - Feat.: - Title: Škoda prezradila meno nového modelu. Odhalí sa tento mesiac, vznikne však jediný kus 03 - Modified: 2023-06-08 12:47:53 - Feat.: - Title: Prelomové SUV od Volva: Toto je najrýchlejší, najlacnejší i najmenší elektromobil značky 04 - Modified: 2023-06-08 10:33:38 - Feat.: - Title: Slovenská technologická spoločnosť získala investíciu za viac ako šesť miliónov eur, ohlásili ju v Taiwane 05 - Modified: 2023-06-08 09:40:24 - Feat.: - Title: Koniec hlučným autám? Nový druh radaru bude proti nim bojovať, zatiaľ však bez trestu
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
09. jún 2023 19:48