StoryEditor

Bratislavčania sa musia pripraviť na obmedzenia. Most SNP prejde rozsiahlou opravou

26.06.2017, 12:47
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal predstavil plán opravy mosta SNP.

Ikonická stavba a dôležitý dopravný uzol v Bratislave, Most SNP, prejde rozsiahlou opravou.

Na brífingu o tom informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Bratislavčanov tak čakajú dopravné obmedzenia, primátor však upozornil, že dopravný kolaps nehrozí. Oprava sa začne v pondelok 3. júla.

"K určitému zdržaniu príde, s tým treba počítať. Dopravný kolaps však nehrozí. Urobíme to cez prázdniny, kedy je intenzita dopravy omnoho nižšia ako počas normálnych mesiacov. V špičke medzi 8.00 až 9.00 hod. prejde štyritisíc áut, počas prázdnin to bude výrazne menej," zhodnotil Nesrovnal.

Obmedzený režim

Na Moste SNP sa budú opravovať jazdné pruhy, podľa primátora bude rekonštrukcia etapovitá, aby nedošlo k úplnému odstaveniu mosta.

"V júli sa budú opravovať vonkajšie časti vozovky, v auguste vnútorné časti. Doprava bude možná, aj keď bude prebiehať v obmedzenom režime," dodal Nesrovnal. 

Primátor na brífingu upozornil na dôležitosť toho, že oprava mosta sa odohrala z vlastných zdrojov mesta.

Obdobie rekonštrukcie bolo vybrané zámerne, vychádza z nižšej frekvencie dopravy na moste v prázdninovom období.

"Prípravu rekonštrukcie sme koordinovali s Krajským dopravným inšpektorátom (KDI), správcom cestnej siete i Dopravným podnikom Bratislava (DPB) tak, aby celkový dosah bol čo najmiernejší," uviedol riaditeľ Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy Martin Maruška.

Taká bude aj snaha DPB.

"Oproti regulárnemu letnému grafikonu neredukujeme počet spojov, všetkých desať liniek prechádzajúcich cez Most SNP bude premávať," uviedol generálny riaditeľ dopravcu Milan Urban.

Vyzval zároveň v tejto súvislosti, aby cestujúci v období obmedzení na moste čo najviac využívali na prepravu práve verejnú dopravu.

"Pre tých, ktorí do Bratislavy prichádzajú osobným autom, určite tiež stojí za zváženie použiť iný most na prepravu do centra," dodal Urban.

Komplexná diagnostika mosta

Práce budú realizované aj počas víkendov a cez sviatky. Charakter komunikácie si vyžaduje postupnú opravu.

"Odfrézovanie obrusnej a ložnej vrstvy vozovky sa bude robiť na etapy, aby sa neporušila mostovka. Aj preto bude oprava trvať dva mesiace," vysvetlil vedúci oddelenia správy komunikácií bratislavského magistrátu Valér Jurčák.

Oprave predchádzala diagnostika korózneho stavu oceľovej mostovky prostredníctvom sondáže, ktorú mesto zrealizovalo v apríli tohto roka.

"Diagnostika preukázala, že oceľový plech pod vozovkou je v dobrom a neskorodovanom stave, samotná vozovka je však už za hranicou svojej životnosti," upozornil František Brliť, riaditeľ spoločnosti Cemos, ktorá realizovala diagnostiku mosta.

Poukázal v tejto súvislosti na vyjazdené koľaje, deformácie asfaltových vrstiev v strede jazdných pruhov či plošný rozpad vozovky na viacerých miestach.

Rekonštrukcia samotnej vozovky Mosta SNP je druhou etapou rekonštrukcie mostnej dominanty Bratislavy, počas prvej v letnom období roka 2016 sa realizovala revitalizácia podmostia a okolia mosta.

Mesto chce vykonať aj komplexnú diagnostiku celého mosta, chce sa pustiť aj do opravy lávok. "Radi by sme to zadefinovali do rozpočtu na budúci rok," uviedol riaditeľ bratislavského magistrátu.

01 - Modified: 2023-09-29 09:10:51 - Feat.: - Title: Zákaz parkovania na chodníkoch. Bratislava nebude spočiatku všetky porušenia riešiť pokutami 02 - Modified: 2023-09-28 15:11:29 - Feat.: - Title: V Bratislave a okolí komplikujú dopravu kolóny a nehoda 03 - Modified: 2023-09-28 06:59:51 - Feat.: - Title: V nemocnici v Bratislave po streľbe v Dúbravke ošetrili troch zranených, dvaja zostali hospitalizovaní 04 - Modified: 2023-09-28 11:01:21 - Feat.: - Title: Mŕtvy strelec, ktorý zranil štyroch ľudí vrátane policajta, mal byt plný pyrotechniky, potvrdil Hamran (aktualizované) 05 - Modified: 2023-09-26 09:33:38 - Feat.: - Title: Základné úkony pre udržanie auta v kondícii: zanedbanie ho môže poslať rovno na odpis
menuLevel = 1, menuRoute = auto, menuAlias = auto, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
01. október 2023 18:34