Slovenskí vedci, bratia Daniel Furka (vľavo) a Samuel Furka (vpravo), ktorí vyvinuli prístroj Quantum.TASR
StoryEditor

Diagnostika s pomocou AI. Slovenský prístroj využijú aj v Keni

21.02.2024, 10:10
Autor:
TASRTASR

Quantum sú miniaturizované analytické prístroje...

Prístroj, ktorý vyvinuli slovenskí vedci, dokáže za desať sekúnd odhaliť viaceré ochorenia. Na diagnostiku využíva umelú inteligenciu. V máji tohto roka ho plánujú využívať a zbierať dáta v odľahlých častiach Kene. Priblížil to vedec Mgr. Samuel Furka PhD., ktorý prístroj vyvinul.

"Quantum sú miniaturizované analytické prístroje, určené na rýchlu prelimináru diagnostiku niektorých chorôb z telových tekutín," uviedol Furka. Ozrejmil, že prístroje kombinujú niekoľko fyzikálno-chemických analýz a pomocou strojového učenia následne vyhodnocujú prítomnosť ochorení, ktoré sú v internej databáze.

Dokáže napríklad odhaliť ochorenia obličiek a mechúra, ochorenia tráviaceho systému, rôzne zápalové ochorenia, diabetes či onkologické ochorenia. "Cieľom prístrojov nie je nahradiť drahé a zložité laboratórne metódy, ale rýchlo a spoľahlivo nasmerovať lekára, ktorý následne rozhodne o doplnení vyšetrení," podotkol vedec. Pôsobí na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a spolupracuje aj s Národným onkologickým ústavom.

image

Umelá inteligencia dokáže odhaliť karcinóm prsníka z odtlačku prsta

Priblížil, že vyšetrenie trvá v základnom modeli do desať sekúnd, v rozšírenom modeli sú to dve minúty. "Na konci poskytuje prístroj zoznam ochorení aj s percentuálnou zhodou, s ktorými sa pacient podobá," ozrejmil vedec. Cena za vyšetrenie sa podľa neho v oboch prípadoch pohybuje na úrovni niekoľko centov. 

Prekážkou byrokratická mašinéria

Prístroje chcú prioritne nasadiť na Slovensku a v iných krajinách Európskej únie. "Cesta k nasadeniu do ambulancií však vyžaduje ešte kus roboty, pretože každý výsledok a meranie sa odvíja od neuveriteľnej byrokratickej mašinérie, ktorá je na Slovensku skutočným zabijakom vedy," upozornil Furka. Podotkol, že je momentálne kľúčové využiť akékoľvek možnosti na zlepšovanie prístroja a zbieranie tisícov vzoriek a dát, ktoré zlepšujú a formujú umelú inteligenciu, ktorú Quantum využíva.

"Druhou cieľovou skupinou na využitie je terénna diagnostika, pre záchranné služby a pre ľudí mimo dostupnosti nemocnice," dodal. Z tohto dôvodu plánujú od mája zbierať cenné dáta v rámci budovania zdravotných kapacít v odľahlých častiach Kene.

01 - Modified: 2024-04-05 13:54:29 - Feat.: - Title: V zuboch z doby bronzovej objavili baktérie spôsobujúce zubný kaz 02 - Modified: 2023-08-06 11:00:00 - Feat.: - Title: Umelá inteligencia dokáže odhaliť o 20 % viac nádorov rakoviny prsníka ako klasický skríning 03 - Modified: 2023-07-08 13:00:00 - Feat.: - Title: V českých onkologických centrách otestujú novú diagnostiku rakoviny pankreasu z krvi 04 - Modified: 2022-11-06 11:00:00 - Feat.: - Title: Pred vyšetrením magnetickou rezonanciou treba upozorniť aj na tetovanie 05 - Modified: 2022-08-03 07:00:00 - Feat.: - Title: Prípadov rakoviny prostaty pribúda. Nová šetrná metóda zlepšuje diagnostiku
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. apríl 2024 20:42