SAV má vypracovať znalecký a expertný posudok vplyvu prítomných látok na ľudský organizmus.Dreamstime
StoryEditor

Vláda poverila Šaška, aby požiadal Slovenskú akadémiu vied o analýzu vakcín proti COVID-19 a zastavil ich odber

23.04.2025, 11:47
Autor:
TASRTASR

Minister zdravotníctva má zastaviť odoberanie ďalších vakcín proti ochoreniu COVID-19 do predloženia výsledkov správy SAV.

Vláda SR poverila ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby bezodkladne požiadal Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) vypracovať komplexnú správu o kvantitatívnej analýze na prítomnosť DNA a iných látok vo vybraných retenčných šaržiach vakcín používaných proti ochoreniu COVID-19 v slovenskej populácii.

image

Vláda vzala na vedomie Kotlárovu analýzu, ministerstvo zriadi pracovnú skupinu na jej posúdenie

Rovnako má SAV vypracovať znalecký a expertný posudok vplyvu prítomných látok na ľudský organizmus. Vládny kabinet sa na tom uzniesol na stredajšom rokovaní. Zároveň ministra poveril, aby do predloženia výsledkov tejto správy zastavil odoberanie ďalších vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Kabinet rovnako uložil splnomocnencovi vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petrovi Kotlárovi, aby do 30. júna predložil správu o výsledkoch svojej činnosti v oblasti preverenia procesu riadenia a manažovania zdrojov pandémie.

image

Ombudsman vyzýva ľudí, aby pri následkoch covidu konali. No žiadostí je zatiaľ len tridsať

Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) víta, že premiér chce v otázke angažovať odborníkov zo SAV. „Ľudia majú absolútne oprávnenie sa pýtať, čo v tých vakcínach bolo, štát im má dať odpovede na tieto otázky,“ dodal Taraba.

Analýza má dať jasnú odpoveď

Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas-SD) po rokovaní vlády uviedol, že žiadosť na odborníkov zo SAV nebude smerovaná len na preskúmanie prítomnosti DNA a iných látok. „Tá analýza má dať jasnú odpoveď, či a prípadne aký vplyv má zistené množstvo na ľudské zdravie,“ zdôraznil Šaško.

image

Šaško očakáva širokú podporu zákazu jednorazových e-cigariet. Neustúpime, odkázal tabakovým spoločnostiam

Upozornil, že práve táto analýza urobená vedeckými autoritami je dôležitá, aby sa nevytvárali konšpirácie či obavy obyvateľstva, vychádzajúce z informácií, s ktorými prišiel vládny splnomocnenec Kotlár. Šaško predpokladá, že na SAV sa obráti ešte v stredu, odhaduje, že analýza by mala byť hotová v priebehu niekoľkých týždňov.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) berie na vedomie stredajšie uznesenie vlády k povereniu SAV vypracovať správu. Pre TASR to uviedla generálna riaditeľka centra Silvia Pastoreková. „K tejto téme sa však nebude vyjadrovať, kým nebude doručené poverenie ministra zdravotníctva a nebude známe jeho konkrétne znenie,“ doplnila Pastoreková.

01 - Modified: 2025-04-10 08:39:53 - Feat.: 0 - Title: Porušili protipandemické opatrenia a dostali pokutu, no po novom budú môcť žiadať o odškodnenie 02 - Modified: 2025-04-04 19:29:15 - Feat.: 0 - Title: Patológovia o COVID-19: Iní hlásili aj pozitívne obete autohavárií, my nie. Boli sme svetový unikát 03 - Modified: 2025-03-18 14:23:12 - Feat.: 0 - Title: Ak sa ukáže, že nemám pravdu, roztrhám svoj diplom, vyhlásil Kotlár. Štátny ústav reaguje
01 - Modified: 2025-05-20 08:59:27 - Feat.: - Title: Regionálna lekárska komora podporuje lekárov, ktorí nesúhlasia s činnosťou Kotlára 02 - Modified: 2025-05-20 06:20:17 - Feat.: - Title: Slovensko sa zdržalo pri hlasovaní o pandemickej dohode, lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády 03 - Modified: 2025-05-07 07:53:55 - Feat.: - Title: Analýza vakcín proti COVID-19 bude stáť 350-tisíc eur. Poverené inštitúcie sú na ňu pripravené 04 - Modified: 2025-04-25 12:23:43 - Feat.: - Title: Robot v ambulancii? Naši vedci ho naučili po slovensky, má zisťovať Alzheimera 05 - Modified: 2025-04-10 08:39:53 - Feat.: - Title: Porušili protipandemické opatrenia a dostali pokutu, no po novom budú môcť žiadať o odškodnenie
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
21. jún 2025 23:11