StoryEditor

Aj otlak je nebezpečný. V niektorých prípadoch môže skončiť amputáciou nohy

08.08.2020, 00:00
Autor:
Dan HimičDan Himič
Je rizikom pri cukrovke a nikdy ju netreba podceňovať. Diabetická noha si obete nevyberá, rovnaké riziko hrozí aj mužom, aj ženám.

Vzniká diabetická noha iba pri cukrovke alebo aj pri iných ochoreniach?
Diabetická noha sa týka iba pacientov, ktorí majú cukrovku, aj keď sa môže stať, že diabetická noha je u pacienta s nediagnostikovanou cukrovkou jej prvým príznakom.

Je táto komplikácia pri cukrovke pravidlom alebo je to „len“ riziko?
Je to riziko, pretože nie každý diabetik má alebo časom bude mať diabetickú nohu.

Ktoré zlozvyky mu k nej dopomôžu?
Fajčenie a cukrovka je najlepšia kombinácia na to, aby pacient časom prišiel o nohu. Fajčenie totiž takisto spôsobuje upchávanie tepien a v kombinácii s cukrovkou je toto riziko oveľa vyššie. Cukrovky sa človek nezbaví, ale fajčenia by sa vedel zbaviť.

Existuje nejaký zlozvyk, ktorý by rozširoval cievy? Aby sa to trochu znegovalo?
Alkohol, ale to by som neradil. (Smiech)

Diabetici mnohokrát nedodržiavajú diétu. Aký má vplyv nesprávna strava?
Strava musí byť taká, aby v nej najmä nebolo veľa cukrov. V každom prípade by však cukrovkári mali dodržiavať diabetickú diétu, to im môže pomôcť.

Akú úlohu hrá pri diabetickej nohe dedičnosť?
Cukrovka sa nepovažuje za vyslovene dedičné ochorenie. Skôr sa môže prejaviť vplyvom nesprávnej životosprávy, napríklad keď sa rodičia nesprávne stravujú a tento nezdravý spôsob potom automaticky preberú aj deti. Nie každý cukrovkár má deti, čo majú cukrovku.

Kto je náchylnejší na diabetickú nohu: ženy alebo muži?
Nedá sa povedať, že by to boli ženy alebo muži. Muži všeobecne chodia k lekárovi neskôr, zanedbajú prvé príznaky, ale máme aj pacientky diabetičky s amputáciami.

Stávajú sa prípady, že diabetickú nohu majú aj deti?
U detí sa hovorí o juvenilnom diabete, detskí pacienti ku mne nechodia. Diabetická noha však vzniká u ľudí, ktorí majú cukrovku už dlhšie alebo u tých, ktorí ju majú neliečenú. U detí sa zvyčajne na diabetes príde včas. No mali sme už osemnásťročnú pacientku s amputáciou prsta a diabetickou nohou.

Aké procesy v diabetickej nohe prebiehajú?
Diabetická noha má určité zvláštnosti. Niekedy sa stáva, že vznikne buď nejaký zápal, infekcia, alebo priamo odumrie prst a až vtedy sa príde na to, že pacient má cukrovku. On ju, samozrejme, mal už predtým, len sa na to neprišlo, pretože mu nikt...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-02-04 08:05:00 - Feat.: - Title: Keď klíma hýbe dejinami: Rimania si z nej urobili spojenca, neskôr prispela k zastaveniu byzantskej expanzie 02 - Modified: 2023-01-28 08:19:31 - Feat.: - Title: Muži spomalili krok, ženy sa hanbili ísť na polievku. Ako veľká hospodárska kríza zmenila ľudí a spoločnosť 03 - Modified: 2023-01-21 23:05:00 - Feat.: - Title: Smiech, smútok a smrť Jaroslava Haška. Autor Švejka bol mäkký človek, podľahol alkoholu, ženám i boľševikom 04 - Modified: 2023-01-17 06:08:41 - Feat.: - Title: Nealkoholové stukovatenie pečene ohrozuje viac diabetikov a obéznych ľudí 05 - Modified: 2023-01-14 09:10:00 - Feat.: - Title: Skutočná Miss Dior: Hrdinka, ktorá sa vzoprela nacistom a skončila v koncentráku
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
04. február 2023 18:19