Už vyše sedemnásť rokov pracujete v Paríži ako endokrinológ. Čo vás tam doviedlo?
Prečo?
Dostal som sa do memorujúceho prostredia orientovaného na mechanickú pamäť. Po škole som začal pracovať v nemocnici na Kramároch a videl som svoj život až príliš priamočiaro. Chcel som si vybudovať meno „inde“, k čomu ma povzbudzovali mama aj sestra. V roku 2004 som mal možnosť odísť do Francúzska na dvoj-, trojmesačnú stáž, no tá trvá už vyše sedemnásť rokov.
Na akom oddelení ste pracovali na Kramároch?
Na I. internej klinike, ktorá bola výučbovou základňou Slovenskej zdravotníckej univerzity, čiže „doškoľováku“. Začínal som ako sekundárny lekár vo veľmi príjemnom prostredí endokrinologického oddelenia, kde pôsobili doc. MUDr. Peter Hnilica, CSc., a doc. MUDr. Ján Podoba, CSc. Táto klinika bola zaujímavá tým, že tam chodili cirkulovať mnohí pred atestáciou z I. a II. internej a zo špecializačných odborov, ako sú nefrológia, hepatológia alebo endokrinológia. To znamená, že sa tam stretávalo veľké množstvo zaujímavých internisticky orientovaných lekárov. Ja som bol kmeňový pracovník a mnohému som sa naučil od inšpiratívnych a pedagogicky angažovaných kolegov zo strednej a staršej generácie.
Čím vás zlákala endokrinológia? Veď interná je takisto zaujímavá.
Interná je kráľovná medicíny a ja endokrinológiu vnímam ako súčasť internej medicíny. Vo Francúzsku je definícia vnútorného lekárstva trochu iná než na Slovensku.
Ide v nej o infekčné ochorenia, napríklad HIV, tuberkulózu alebo rôzne systémové ochorenia ako ochorenia spojivového tkaniva či imunológiu. Iné, pre nás príkladne internistické problematiky, ako napríklad kardiológia či endokrinológia, sa považujú za samostatné odbory. Čo sa týka voľby endokrinológie, identifikoval som tri základné momenty. Ešte na vysokej škole sa mi páčila semiológia, čiže symptomatológia endokrinologických ochorení. Hypertyreózu – nadmernú funkciu štítnej žľazy, často vidieť na tvári človeka, Cushingovu chorobu, akromegáliu, gigantizmus podobne (Cushingova choroba je nadmerná produkcia kortizolu a prejavuje sa svalovou atrofiou kontrastujúcou s obezitou „jablkového“ typu, mesiačikovitou tvárou a býčou šijou, akromegália a gigantizmus je nadmerná produkcia rastového hormónu – po...
Zostáva vám 85% na dočítanie.