Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Španielska ministerka obrany nemá obavy z Trumpových slov o vylúčení krajiny z NATO

10.10.2025, 20:21
Autor:
ČTKČTK

Donald Trump výrok predniesol počas návštevy fínskeho prezidenta Alexandra Stubba v Oválnej pracovni, kde hovoril o tom, že Španielsko zaostáva oproti ostatným krajinám NATO v armádnych investíciách.

Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová dnes novinárom povedala, že nemá obavy zo slov amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý povedal, že Španielsko by malo byť vylúčené zo Severoatlantickej aliancie. Dôvodom je podľa neho skutočnosť, že Madrid na obranu nevynakladá dosť peňazí. Roblesová verí, že Trump si je vedomý oddanosti a lojálnosti Španielska voči svojim spojencom v NATO.

Trump výrok predniesol počas návštevy fínskeho prezidenta Alexandra Stubba v Oválnej pracovni, kde hovoril o tom, že Španielsko zaostáva oproti ostatným krajinám NATO v armádnych investíciách. "Úprimne, možno by ste ich mali vyhodiť z NATO," povedal.

image

Fínsko budeme chrániť pred Rusmi, povedal Trump. Spochybnil však členstvo Španielska v NATO

Španielsko, ako štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny, podľa odhadov investovalo tento rok do armády najmenej zo všetkých členských štátov NATO. Krajina vynaložila na obranu iba 1,28 percenta HDP. Španielsko je tiež jedinou krajinou aliancie, ktorá sa nezaviazala k dohode z tohtoročného júna, ktorá požaduje zvýšenie finančných prostriedkov na armádu na päť percent HDP.

Španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorého vláda mala ťažkosti dosiahnuť aj na pôvodný záväzok dvoch percent HDP, si zabezpečil výnimku, vďaka ktorej Španielsko plánuje tento rok vydať iba 2,1 percenta HDP na obranu.

Madrid tvrdí, že rozdiel vo výdavkoch vyrovnáva ochotou nasadiť vojakov na misie NATO. Španielska armáda sa v súčasnosti zúčastňuje na aliančných misiách okrem iného v Lotyšsku, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku a Turecku.

Španielsko vstúpilo do NATO v roku 1982 a do jeho vojenskej štruktúry sa zapojilo v roku 1999.

01 - Modified: 2025-10-09 20:14:29 - Feat.: 1 - Title: Fínsko budeme chrániť pred Rusmi, povedal Trump. Spochybnil však členstvo Španielska v NATO 02 - Modified: 2025-10-01 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Testujú nás, tak odpovedzme. Aká by mala byť reakcia na ruské provokácie? 03 - Modified: 2025-09-15 18:33:44 - Feat.: 1 - Title: Britské stíhačky sa zapoja do operácie NATO Eastern Sentry. Sú nevyhnutné na odrádzanie agresie, vraví Starmer
01 - Modified: 2025-12-05 10:03:41 - Feat.: - Title: Nemecké stíhačky budú od soboty chrániť poľský vzdušný priestor 02 - Modified: 2025-12-05 08:44:00 - Feat.: - Title: Putin by sa mohol s Trumpom stretnúť v blízkej budúcnosti, rokovania pokročili, tvrdí poradca Kremľa 03 - Modified: 2025-12-05 07:30:28 - Feat.: - Title: Trump utrpel porážku. Súdna porota odmietla obžalovať jeho oponentku Jamesovú 04 - Modified: 2025-12-05 06:20:26 - Feat.: - Title: Trump opäť pritvrdzuje. Pracovné povolenia pre migrantov skresal z piatich rokov na 18 mesiacov 05 - Modified: 2025-12-05 05:51:35 - Feat.: - Title: Venezuela zostala takmer letecky odrezaná od sveta. Aerolinky po Trumpovom varovaní rušia spoje
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 13:32