Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Irán potvrdil zadržanie európskeho cyklistu, ktorý bol nezvestný od júna. Dopustil sa zločinu, tvrdí Teherán

10.07.2025, 20:12
Autor:
ČTKČTK

Zadržanie muža zrejme naďalej zhorší vzťahy medzi Francúzskom a Iránom. Paríž kritizuje zadržanie ďalších dvoch svojich občanov Jacquesa Parisa a Cécile Kohlerovej

Iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí potvrdil zadržanie európskeho cyklistu, o ktorom neboli žiadne správy od polovice júna, keď Irán bombardovalo izraelské letectvo. Arakčí povedal v rozhovore, ktorý dnes zverejnil denník Le Monde, že osemnásťročný Lennart Monterlos, ktorý má francúzske a nemecké občianstvo, sa dopustil zločinu.

O cyklistovi neboli žiadne správy od 16. júna, hoci Arakčí tvrdí, že iránske úrady kontaktovali francúzske veľvyslanectvo. "Bol zatknutý, pretože sa dopustil zločinu," povedal minister denníka o Monterlosovi.

Zadržanie muža zrejme naďalej zhorší vzťahy medzi Francúzskom a Iránom. Paríž kritizuje zadržanie ďalších dvoch svojich občanov Jacquesa Parisa a Cécile Kohlerovej, ktorých iránske úrady podozrievajú zo špionáže pre Izrael.

Za to hrozí v Iráne až trest smrti. Arakčí denníku Le Monde povedal, že kauza dvoch Francúzov postupuje podľa iránskych zákonov a že francúzski diplomati majú ku Parisovi a Kohlerovej pravidelný prístup.

Podľa agentúry AFP sa európski turisti vydávajú do Iránu po vlastnej osi, hoci mnoho štátov od cestovania do tejto krajiny odrádza. Európske diplomacie sa totiž domnievajú, že Irán úmyselne zadržiava európskych občanov, aby ich používal na nátlak v diplomatických rokovaniach. Monterlos podľa tlače Iránom prechádzal na svojej ceste z Európy do Ázie na bicykli.

01 - Modified: 2025-07-10 17:43:20 - Feat.: 1 - Title: Letná anomália na slovenských pumpách: Zásoby klesli a ceny sa otočili celkom naruby. Je za tým aj Moskva 02 - Modified: 2025-07-10 17:21:28 - Feat.: 1 - Title: Merz sa stretol so Zelenským, Nemecko chce pre Ukrajinu kúpiť systémy Patriot 03 - Modified: 2025-07-10 16:30:00 - Feat.: 1 - Title: Hegseth ako žaba na prameni. Šéf Pentagónu stopol zbrane pre Ukrajinu, aby sa zapáčil Trumpovi
01 - Modified: 2025-12-14 07:40:42 - Feat.: - Title: Tím, ktorý bude reorganizovať Louvre, je zodpovedný za renováciu Notre-Dame 02 - Modified: 2025-12-14 07:02:34 - Feat.: - Title: Francúzski farmári pokračujú v protestoch proti likvidácii svojich stád dobytka 03 - Modified: 2025-12-13 22:06:27 - Feat.: - Title: Budú ako kráľovné vo svojej ríši. Krajná pravica chce vo Francúzsku obnoviť nevestince 04 - Modified: 2025-12-13 16:19:24 - Feat.: - Title: Našepkávanie od viceprezidenta, írska skúsenosť aj boj proti liberálom. Prečo Trump tak neznáša Európu 05 - Modified: 2025-12-13 08:57:07 - Feat.: - Title: Bezbranný „parazit“. Írsko je ideálne miesto pre útok na Európu, káble neochráni
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. december 2025 10:01