V súvislosti s údajným pokusom o prevrat bolo v Arménsku zadržaných 14 ľudí vrátane arcibiskupa arménskej apoštolskej cirkvi Bagrata Galstanjana známeho kritikou premiéra Nikola Pašinjana. Polícia v rámci záťahu proti sprisahancom urobila viac ako 90 bytových a domových prehliadok, informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
Opozícia označuje zadržania podozrivých za politické prenasledovanie pod vymyslenou zámienkou. Okrem iných sa v tomto zmysle vyjadrila aj poslankyňa parlamentu za opozičný blok Arménsko Elinar Vardanjanová.
RFE/RL doplnila, že Pašinjan je od mája v otvorenom konflikte s Arménskou apoštolskou cirkvou, ktorej duchovný vodca, katolikos Karekin II. (Nersisjan), vyzval po porážke Arménska vo vojne v Náhornom Karabachu na demisiu Pašinjanom vedenej vlády.
V júni bol v Jerevane zadržaný ruský miliardár Samvel Karapetjan, ktorý je podporovateľom apoštolskej cirkvi a ktorý bol obvinený z vyzývania na prevrat. Pašinjan prisľúbil, že energetickú spoločnosť vlastnenú Karapetjanom vyvlastní.
Okrem toho začiatkom júna prišiel Pašinjan s tvrdením, že Karekin II. má nemanželské dieťa. V bezprecedentnom útoku na cirkev Pašinjan vyzval veriacich, aby katolikosa odvolali z funkcie. Táto Pašinjanova výzva narazila na tvrdý odpor a objavili sa žiadosti na exkomunikáciu samotného Pašinjana.
Arcibiskup Galstanjan, ktorý je stúpencom Karekina II., sa v roku 2024 katapultoval do popredia arménskej politiky, keď podnietil masové protesty. Tento duchovný dokonca dočasne odstúpil zo svojho postu v cirkvi, aby Pašinjana vystriedal vo funkcii premiéra, hoci ako osoba s dvojakým - arménskym a kanadským občianstvom - nemá právo pôsobiť na poste predsedu vlády.
Pašinjanova pozícia na politickej scéne v Arménsku je nateraz neotrasiteľná: posilňuje ju nízka popularita opozičných strán a jeho silná podpora v parlamente. Tento bývalý novinár a opozičný politik sa dostal k moci po tom, čo viedol pouličné protesty, ktoré v roku 2018 prerástli do pokojnej revolúcie.
Apoštolská cirkev má v Arménsku významný vplyv, keďže Arménsko sa v 4. storočí stalo prvou krajinou, ktorá prijala kresťanstvo ako štátne náboženstvo.