Nórsko ako členský štát NATO plánuje zvýšiť celkové výdavky na obranu a širšiu bezpečnosť na päť percent svojho HDP, oznámil v piatok tamojší premiér Jonas Gahr Störe.
Diskusia o potrebe investovať viac do obrany sa zintenzívnila po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 a po nástupe Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta v januári tohto roka. Trump dal opakovane najavo, že USA už nie sú ochotné byť hlavným garantom bezpečnosti v Európe, a vyzýva európskych spojencov, aby na obranu dávali aspoň päť percent HDP ročne.
Generálny tajomník NATO Mark Rutte nedávno navrhol doterajší cieľ dvoch percent HDP zvýšiť na celkovo päť percent. Z toho by 3,5 percenta HDP išlo na vojenské výdavky a 1,5 percenta na investície súvisiace s obranou a bezpečnosťou. Chce, aby sa na tejto veci štáty dohodli počas zasadnutia ich lídrov, ktoré a bude konať od 24. do 25. júna v Haagu.
Nórsko, ktoré má spoločnú hranicu s Ruskom, plánuje podľa svojho premiéra v súlade s Rutteho návrhom vynaložiť 3,5 percenta HDP na tradičnú obranu, čo by zahŕňalo aj finančnú podporu ukrajinskej armády, a ďalšieho 1,5 percenta na širšiu bezpečnosť.
V minulom roku dávalo Oslo podľa odhadov približne 2,2 percenta HDP na obranu. Vláda v máji prisľúbila, že v roku 2025 vynaloží 3,3 percenta. Ešte v roku 2022 sa toto číslo pohybovalo na úrovni 1,4 percenta.
"Musíme urobiť viac pre bezpečnosť našej krajiny a prispieť k spoločnej bezpečnosti s našimi spojencami v NATO," povedal Störe v piatok na tlačovej konferencii. „Bezpečnosť pre Nórsko znamená mať spoľahlivú obranu, ktorá má správne vybavenie, dostatok ľudí a dobré plány,“ dodal.
Nórsko sa tak pridalo k Nemecku či Poľsko, ktoré podporujú cieľ piatich percent HDP oproti dvom percentám stanoveným v roku 2014.
Naopak, španielsky premiér Pedro Sánchez vo štvrtok vyhlásil, že pre jeho krajinu by bol takýto záväzok „nielen nerozumný, ale aj kontraproduktívny“. Navrhol preto niekoľko možných scenárov, jedným z ktorých je, aby sa Madrid do tohto plánu nezapojil.
Störe v reakcii na otázku týkajúcu sa Španielska vyjadril predpoklad, že na samite NATO v Haagu sa lídri členských štátov budú usilovať o dosiahnutie konsenzu.