Námornícke lano istiace loď na vode. FOTO: PixabayFOTO: Pixabay
StoryEditor

Študenti v Johanesburgu vymenili učebnice za gumáky a zachraňujú rieky

Znečistené rieky, klimatická úzkosť a pocit bezmocnosti. Mladí ľudia sa v gumákoch a s testovacími súpravami v rukách púšťajú do riek, aby zistili, ako zmeniť situáciu. Ich cieľom je zlepšiť stav riek, ale aj prebudiť záujem verejnosti a bojovať proti ekologickej apatii.

Len kúsok pešo od prednášok na univerzite si štyria juhoafrickí študenti vymenili učebnice za gumáky, keď odoberali a analyzovali vzorky vody z rieky Wilgespruit v Johannesburgu.

Sú súčasťou rastúceho hnutia občianskych vedcov, ktorí po celej krajine zbierajú vzorky vody, aby monitorovali znečistenie a premýšľali, čo sa s tým dá robiť.

„Veľa ľudí si hovorí: na čo to je dobré, ale to nie je pravda,“ povedala 19-ročná Zeenat Ramdharie, študentka environmentálnych vied, geografie a rozvojových štúdií na Independent Institute of Education (IIE MSA), súkromnej univerzite, kde bola táto iniciatíva spustená.

„Keď sa viac ľudí spojí a identifikuje tieto (environmentálne) problémy, dá sa niečo urobiť,“ povedala, keď stála na brehu rieky Wilgespruit, prítoku cezhraničnej rieky, o ktorú sa delia Južná Afrika, Botswana a Mozambik.

IIE MSA spustila iniciatívu Monitorovanie kvality vody koncom mája, aby študentom po celej Južnej Afrike poskytla testovacie súpravy a zručnosti na monitorovanie sladkovodných ekosystémov.

Vodné toky v Južnej Afrike sú ohrozené znečistením, ktoré súvisí s ťažbou, poľnohospodárstvom, priemyslom a zlyhávajúcou správou odpadových vôd – to všetko škodí biodiverzite, uviedli výskumníci z IIE.

Približne tretina riek v Afrike, Latinskej Amerike a Ázii trpí vážnym znečistením, ktoré ohrozuje ľudské zdravie, potravinovú bezpečnosť a ekosystémy, uvádza Organizácia Spojených národov.

Podľa americkej Agentúry na ochranu životného prostredia ovplyvňuje kvalitu vody aj klimatická zmena – prostredníctvom záplav, sucha a rastúcich teplôt, ktoré ohrievajú vodné toky a podporujú rast škodlivých rias.

Iniciatíva na monitorovanie vody IIE MSA, ktorá potrvá tri mesiace, povzbudzuje univerzitných študentov, aby zbierali údaje a analyzovali, ako zlepšiť alebo udržať kvalitu vody – a zároveň získali šancu vyhrať finančnú odmenu.

„Zaujíma nás, ako môže občianska veda viesť k činom alebo k obhajobe (environmentálnych otázok),“ povedala Vanessa Stippel, lektorka environmentálnych vied na IIE MSA.

„Keď sú ľudia osobne zainteresovaní, je pravdepodobnejšie, že budú chcieť vzdelávať aj ostatných,“ dodala na pôde katedry ešte predtým, ako sa tím vydal k rieke.

Ekologická úzkosť

Nízkonákladové nástroje na monitorovanie môžu občianskym vedcom pomôcť zbierať údaje, najmä v prípadoch, keď štátne monitorovanie chýba, uvádza sa v politickom dokumente environmentálnej charity Earthwatch Europe.

Kyle Kumst, ktorý na IIE MSA študuje environmentálne vedy, geografiu a rozvojové štúdiá, povedal, že testovanie vody mu pomáha „znovu sa spojiť s prírodou“.

Stippel vidí, že občianska veda môže pomôcť bojovať proti rastúcim úrovniam klimatickej úzkosti alebo apatie medzi jej študentmi.

„Zmena klímy je taký obrovský pojem, že sa človek cíti bezmocný. Nevieme, ako to uchopiť, tak radšej ani nezačneme,“ povedala.

Viac ako dve tretiny mladých ľudí na celom svete uviedli, že sa obávajú, ako zmena klímy ovplyvní ich budúcnosť, uvádza správa konzultačnej spoločnosti Capgemini a Detského fondu OSN (UNICEF) z mája.

„Kedykoľvek vyrazíte von do prírody, problémy sa stanú konkrétnejšími a zistíte, že s nimi môžete niečo urobiť,“ povedala Stippel.

Štúdia publikovaná vo februári v časopise Frontiers in Environmental Science zistila, že 48 percent účastníkov projektov občianskej environmentálnej vedy pociťovalo nižšiu úroveň stresu a úzkosti v porovnaní s obdobím pred ich zapojením.

Proces skúmania

Linda Downsborough, vedúca environmentálnych vied na IIE MSA, pomaly brodila rieku Wilgespruit s veľkou sieťkou v ruke. Keď našla plytkú vodu, otočila sa chrbtom k prúdu a začala dupotať gumákmi.

„Všetko, čo dupaním vyrušíte, chcete nechať prúdom odniesť do sieťky,“ vysvetlila Downsborough.Po dvoch minútach do nej nahliadla.

„Začnete pozorovať bezstavovce, ktoré tu žijú... Pozriete sa na všetok ten život na kameňoch,“ ukazovala malé tvory pripomínajúce slimáky.

Po návrate na breh vyliala svoj úlovok do nádoby, aby spolu so študentmi identifikovali rôzne makrobezstavovce.

Každý organizmus dostal jedinečné skóre podľa systému hodnotenia potokov miniSASS, ktorý pomáha určiť kvalitu vody. Konečné výsledky sa nahrávajú do online mapy na identifikáciu znečistených lokalít.

Downsborough a jej tím povzbudzujú občianskych vedcov, aby vyskúšali aj iné testovacie sady, ako napríklad Freshwater Watch a WaterCAN, ktoré testujú rôzne znečisťujúce látky vrátane nadmerného množstva dusičnanov a fosfátov.

Zistenia sa môžu nahrávať online a slúžiť aktivistom na vyvíjanie tlaku na štátne orgány.

Zodpovevedná vytrvalosť

V apríli WaterCAN spolu s ďalšími organizáciami občianskej spoločnosti zverejnili správu o rieke Umbilo v meste Durban, ktorá odhalila znečistenie vrátane vysokých hladín baktérie E. coli. Na základe zistení vyzvali na urgentné opravy infraštruktúry.

„Občianska spoločnosť musí pokračovať v tlaku na zodpovednosť, zvyšovať povedomie v komunitách a budovať akcieschopnosť prostredníctvom občianskej vedy,“ uvádzalo sa v správe.

Oddelenie vodného hospodárstva a kanalizácie mesta eThekwini v Durbane potvrdilo prijatie otázok k správe, ale do uzávierky publikácie neposkytlo žiadne stanovisko.

GroundTruth, environmentálna konzultačná spoločnosť, ktorá pomáhala vyvinúť testovaciu sadu miniSASS, školí občianskych vedcov vrátane viac ako tisíc mladých ľudí v provincii KwaZulu-Natal.

Downsborough a Stippel predstavili svoj výskum o verejnej participácii na konferencii Citizen Science for Water Quality v Holandsku začiatkom júna. Budúci rok sa iniciatíva monitorovania vody IIE MSA rozšíri na ďalšie univerzity a školy.

„Písať odborné články je jeden spôsob, ako dosiahnuť vplyv, ale vziať študentov von k rieke... preniesť našu kanceláriu k rieke... to je naozaj odmeňujúce,“ povedala Downsborough.

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.
image

HN Globálne logo FOTO: HN Globálne

FOTO: HN Globálne
01 - Modified: 2025-07-25 16:00:00 - Feat.: - Title: Stavbári v USA nemajú nárok na chvíľu v tieni. Firmám to zákon neprikazuje, na priamom slnku pracujú celé dni 02 - Modified: 2025-07-23 19:00:00 - Feat.: - Title: Indickí farmári doplácajú na biopalivá: menej vajec, drahšie krmivo a koniec drobných chovov 03 - Modified: 2025-07-22 17:00:00 - Feat.: - Title: V Južnej Afrike rozhoduje o prideľovaní sociálnych dávok chybný algoritmus, peniaze odmietli miliónom ľudí 04 - Modified: 2025-07-21 15:00:00 - Feat.: - Title: SERIÁL HN CHCEM BYŤ EXPORTÉR: Subsaharské krajiny poskytujú našim vývozcom široké príležitosti 05 - Modified: 2025-07-06 06:51:59 - Feat.: - Title: Prezident Libérie sa ospravedlnil národu za občianske vojny. Je nám to ľúto, odkazuje obetiam a ich rodinám
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. júl 2025 16:24