Najvyšší súd USA predbežne umožnil vláde prezidenta Donalda Trumpa pokračovať v jej reštriktívnej migračnej politike, keď v piatok rozhodol, že môže zrušiť dočasnú ochranu viac než pol milióna migrantov z Venezuely, Kuby, Haiti a Nikaraguy. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.
Vo svojom nesúhlasnom stanovisku obe sudkyne varovali pred „ničivými následkami“ tohto rozhodnutia pre životy a živobytie takmer pol milióna cudzincov, kým ich právne nároky nie sú vyriešené.
Najvyšší súd rozhodoval v zrýchlenom konaní o odvolaní Trumpovej vlády voči aprílovému verdiktu federálneho súdu v Bostone v štáte Massachusetts, ktorý zablokoval jej rozhodnutie o ukončení programu.
Vláda argumentovala, že súd nižšej inštancie nemôže zbaviť výkonnú moc práva rozhodovať v oblasti zahraničnej politiky a migrácie. Konečné rozhodnutie v tejto veci ešte nebolo prijaté.
Program známy ako CHNV (Humanitarian Parole for Cubans, Haitians, Nicaraguans, and Venezuelans) bol zavedený koncom roka 2022 za demokrata Bidena a rozšírený začiatkom roka 2023. Bol reakciou na vysoké počty migrantov a žiadateľov o azyl z týchto krajín vstupujúcich do USA cez hranicu s Mexikom.
Umožňoval, aby do USA prišlo každý mesiac 30-tisíc ľudí z týchto štyroch krajín, pričom im zaručoval právo na pobyt na počiatočné obdobie dvoch rokov.
Podľa Bidena im mal umožniť „bezpečný a humánny“ vstup do USA. Trump ho však nariadil zrušiť hneď 20. januára, teda v prvý deň svojho druhého mandátu.