Európska komisia vydala zamestnancom, ktorí cestujú do Spojených štátov, kvôli obavám zo špionáže nové pokyny, majú si so sebou zobrať len staré tlačidlové telefóny a obyčajné notebooky. Ide pritom o opatrenie, ktoré bolo tradične vydávané skôr v súvislosti s cestami do Číny, napísal denník Financial Times (FT).
"Obávajú sa, že by sa USA mohli dostať do systémov komisie," zdôvodnil jeden zo zdrojov novo vydané opatrenia. Zaobchádzanie so Spojenými štátmi ako s potenciálnym bezpečnostným rizikom podľa britského denníka ukazuje, ako sa vzťahy medzi oboma stranami zhoršili od januárového návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu.
Americký prezident predniesol na adresu Bruselu v uplynulých týždňoch množstvo obvinení, napríklad niekoľkokrát zopakoval, že EÚ ekonomicky zneužíva Spojené štáty a tiež spomenul, že Európa odmieta kupovať americké potraviny a americké automobily.
Európska únia minulý týždeň vo štvrtok oznámila, že o 90 dní odloží platnosť protiopatrení schválených kvôli americkým clám. Reagovala tak na rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa, ktorým Spojené štáty tiež s okamžitou platnosťou tiež odložili o 90 dní clá vo výške 20 percent na dovoz z EÚ, aj keď v platnosti zostalo základné desaťpercentné clo. Rovnako stále platia 25-percentné clá na dovoz produktov z ocele a hliníka a rovnako vysoké clá na automobily.
Rozpory panujú vo vzťahu so Spojenými štátmi aj kvôli ruskej agresii na Ukrajine. Trump sa už niekoľkokrát ostro oprel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Nedávno napríklad znovu naznačil, že vojnu začal práve Zelenskyj, líder ruskými silami napadnutej krajiny.
V rozpore s odhadmi západných krajín, podľa ktorých vo vojne zomreli a utrpeli zranenia státisíce ľudí, Trump tiež vyhlásil, že si vyžiadala milióny mŕtvych, a to kvôli trom ľuďom. Na prvom mieste spomenul ruského prezidenta Vladimíra Putina, ako druhého bývalého amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý podľa neho nevedel, čo sa deje, a tretieho Zelenského, ktorého krajina sa už vyše troch rokov bráni ruskej agresii.
"Transatlantická aliancia skončila," okomentoval súčasné dianie jeden z únijných zdrojov, ktorého citoval denník FT. Denník požiadal o reakciu aj americké úrady, zatiaľ neúspešne.
Medzi Bruselom a Washingtonom pokračujú v posledných týždňoch citlivé rozhovory týkajúce sa viacerých oblastí, kde by jedna či druhá strana rada získala informácie o svojom náprotivku. V pondelok konal vo Washingtone komisár pre obchod Maroš Šefčovič, ktorý sa snaží vyriešiť napätie v obchodných vzťahoch.
V stredu odcestuje do Washingtonu český komisár pre medzinárodné partnerstvo Jozef Síkela a v rovnakom čase budú v americkej metropole aj komisár pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis a pre finančné služby Maria Luís Albuquerqueová.
Európska komisia podľa FT potvrdila, že nedávno aktualizovala svoje bezpečnostné odporúčania pre USA, ale uviedla, že písomne neboli zverejnené žiadne konkrétne pokyny ohľadom používania starých telefónov.
Pokyny pre všetkých zamestnancov cestujúcich do USA obsahujú podľa úradníkov okrem iného odporúčania, že by mali na hraniciach vypnúť telefóny a umiestniť ich do špeciálnych obalov, ktoré ich chránia pred špionážou, ak ich nechajú bez dozoru.
Podľa Luuka Middelaara, riaditeľa think-tanku The Brussels Institute for Geopolitics (BIG), nie je táto rada ničím prekvapivá. "Washington nie je Peking či Moskva, ale je to protivník, ktorý je náchylný na to používať mimozákonné metódy na presadzovanie svojich záujmov a moci," uviedol. Pripomenul, že aj administratíva prezidenta Baracka Obamu v roku 2013 čelila obvineniu zo špionáže na telefóne vtedajšej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Ďalšie riziko predstavuje fakt, že pohraničná stráž má právo zabaviť telefóny a počítače turistov a skontrolovať ich obsah. Niekoľkokrát sa už stalo, že bol cestujúcim odmietnutý vstup do krajiny po tom, čo mali na svojich telefónoch alebo notebookoch komentáre na sociálnych sieťach alebo dokumenty kritické k politike Trumpovej administratívy. V marci bol napríklad takto odmietnutý vstup do USA aj jednému z francúzskych výskumníkov.