V Mjanmarsku pokračujú povstalci a junta v bojoch aj napriek dočasnému prímeriu, ktoré strany vyhlásili kvôli ničivému zemetraseniu z konca minulého mesiaca. Píše to dnes stanica BBC. Prírodná katastrofa si zatiaľ vyžiadala podľa agentúry AP vyše 3600 obetí. Ďalších 5017 ľudí utrpelo zranenia a 160 je ich nezvestných.
Ničivé zemetrasenie, ktoré zasiahlo Mjanmarsko na konci marca, malo silu 7,7 stupňa. Epicentrum sa nachádzalo neďaleko Mandalaja, druhého najväčšieho mesta Mjanmarska, ktoré má 1,6 milióna obyvateľov. O dva dni neskôr oblasť mesta zasiahol následný otras o sile 5,1 stupňa.
"Ak niekto bezdôvodne zaútočí na naše vojenské základne, riadne odpovieme," uviedol hovorca vojenskej rady v tlačovom vyhlásení. Na otázku BBC však z armády nikto nereagoval.
K zastaveniu bojov a k zameraniu sa na sprístupnenie humanitárnej pomoci vyzval vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk. Pomoc potrebným totiž dobre pokračuje v miestach, kde vláda nebráni zdravotníkom vstúpiť. Armáda sa naopak snaží blokovať pomoc v tých oblastiach, ktoré nemá úplne pod kontrolou. Miestni ľudia si tak musia pomoc organizovať sami, uvádza Úrad OSN pre ľudské práva.
Od vojenského prevratu v roku 2021 zmieta Mjanmarskom vlečúca sa a krvavá občianska vojna. Proti vláde sa postavilo viacero povstaleckých ozbrojených skupín, často etnicky definovaných.
Zemetrasenie tak podľa OSN zhoršilo už tak ťažkú humanitárnu krízu v krajine vyvolanú občianskou vojnou, ktorá spôsobila vnútorné vysídlenie viac ako troch miliónov ľudí a zanechala takmer 20 miliónov ľudí v núdzi.