Pri ústí rieky Amazonka sa nachádza najsľubnejšia brazílska ropná hranica, ktorá je v centre sporu medzi environmentalistami a najväčšou juhoamerickou spoločnosťou.
Environmentálne skupiny vyzývajú na zákaz ťažby fosílnych palív v Amazónii, kde podľa vedcov klimatická zmena prispela k rekordnému suchu.
Ťažia fosílnych palív v Amazónii
Niektoré z najstarších blokov fosílnych palív v Amazónii sa nachádzajú blízko západných hraníc amazonskej panvy, medzi južnou Kolumbiou, východným Ekvádorom a severným Peru, kde sa ropa ťaží od konca 60. a začiatku 70. rokov 20. storočia.
Najväčšie vnútrozemské ložiská fosílnych palív v Brazílii ležia hlboko v amazonskom pralese a sú aktívne od 80. rokov 20. storočia, zatiaľ čo jej pobrežné amazonské rezervy sú stále nevyužité.
Pre väčšinu amazonských krajín sú ropa a plyn kľúčovou súčasťou ich exportu – napríklad 77 percen tpre Guyanu a 61 percent pre Venezuelu, podľa údajov z roku 2023 z Observatória ekonomickej komplexnosti, online platformy, ktorá zhromažďuje údaje o medzinárodnom obchode.
V Brazílii, najväčšej ekonomike Južnej Ameriky, tvorila ropa a zemný plyn 16 percent exportu v tom roku, nachádzajú sa tak na druhom miesto po sóji.
V Peru, Kolumbii a Ekvádore sú úniky ropy zo starých, opotrebovaných potrubí dlhodobým problémom, kontaminujú vodné zdroje, poškodzujú ekosystémy a vedú k zdravotným problémom z toxických chemikálií.
Podľa správy medzinárodnej mimovládnej organizácie Oxfam z roku 2020 došlo v peruánskej Amazónii medzi rokmi 2000 a 2019 k 474 únikom ropy.
V Ekvádore správa z roku 2024 od environmentálnej advokačnej skupiny Stand.earth a Koordinačného orgánu domorodých organizácií amazonskej panvy (COICA) identifikovala viac ako 4 600 únikov ropy a kontaminácií medzi rokmi 2006 a 2022.
Stand.earth uviedla, že výstavba infraštruktúry, ako sú cesty a potrubia, ktorá priťahuje cudzincov a fragmentuje les, ako aj vyvoláva korupciu v štátom kontrolovaných spoločnostiach, pridáva k negatívnym vplyvom.
Kde je ťažba zakázaná?
V prelomovom referende v Ekvádore v roku 2023 voliči zastavili produkciu štátnej ropnej spoločnosti Petroecuador v amazonskej rezervácii Yasuni, ktorá sa začala v roku 2016.
Pravidlá v amazonských krajinách tiež obmedzujú vŕtanie fosílnych palív a iných nerastov na územiach s vysokým stupňom environmentálnej ochrany. V Brazílii je ťažba fosílnych palív a baníctvo zakázané na domorodých územiach.
Kongres a Najvyšší súd krajiny však diskutujú o dohode, ktorá by mohla otvoriť túto pôdu pre takéto aktivity, čo je v rozpore s vôľou domorodého hnutia.
Podľa správy Stand.earth z roku 2024 je päť najväčších financovateľov ťažby ropy a plynu v Amazónii Citibank, JPMorgan Chase, Itaú Unibanco, Santander a Bank of America.
Medzi nimi banky investovali viac ako 20 miliárd dolárov do ropných a plynárenských projektov v Amazónii za posledných 20 rokov, 47 percent celkovej sumy zistenej v správe.
Dokument odporučil, aby banky vylúčili financovanie akýchkoľvek transakcií v ropnom a plynárenskom sektore v amazonskom regióne.