Do obrany pred nočným ruským útokom na Ukrajine sa prvýkrát zapojili francúzske stíhacie lietadlá Mirage 2000, ktoré do krajiny dorazili pred mesiacom. Uviedlo to ukrajinské letectvo, podľa ktorého Moskva v noci na piatok podnikla rozsiahly úder, pri ktorom na Ukrajinu vyslala 261 vzdušných zbraní.
Ruská armáda opäť útočila aj na energetickú a plynárenskú infraštruktúru krajiny.
Francúzska pomoc
„Stíhačky Mirage úspešne zachytili ruské riadené strely,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že ukrajinské letectvo proti ruskému útoku nasadilo aj stíhačky F-16 americkej výroby.
Prvé z francúzskych stíhačiek dorazili na Ukrajinu začiatkom februára - osem mesiacov po tom, čo francúzsky prezident Emmanuel Macron ohlásil ich dodávku.
Francúzsko tiež vo štvrtok oznámilo, že Kyjevu poskytuje spravodajské informácie, ktoré potrebuje na boj proti ruským útokom po tom, ako USA na povel Bieleho domu prestali s Ukrajinou tieto informácie zdieľať.
Podľa ukrajinského letectva sa nočný ruský úder sústredil predovšetkým na ukrajinský plynárenský priemysel. Letectvo uviedlo, že v noci zaznamenalo 261 vzdušných prostriedkov vyslaných Ruskom vrátane striel rôzneho typu, úderných dronov a bezpilotných prostriedkov, ktoré označuje za imitácie útočných dronov, čo sú zrejme návnady, ktoré majú miasť obranu.
„K 10. hodine (09:00 nášho času) bolo potvrdené zostrelenie 134 vzdušných cieľov: 25 striel s plochou drahou letu Ch-101/Ch-55, osem striel s plochou drahou letu Kalibr, jednej riadenej strely Ch-59/69 a 100 útočných dronov.
„Okrem toho až desať nepriateľských striel (nezahrnutých do štatistiky zostrelených) nedosiahlo svoje ciele,“ uviedlo ďalej letectvo s tým, že ďalších osemdesiatšesť imitácií dronov zmizlo z radarov bez spôsobenia škôd.
Energetická infraštruktúra pod paľbou
Zelenskyj v piatok uviedol, že všetky ruské rakety a bezpilotné lietadlá v noci mierili proti „infraštruktúre, ktorá zaisťuje normálny život“.
Podľa ministra energetiky Hermana Haluščenka útoku čelila energetická a plynárenská infraštruktúra na mnohých miestach krajiny. „Záchranári a energetici odstraňujú následky, kde je to možné, a sú prijímané nevyhnutné opatrenia na stabilizáciu dodávok energie a plynu,“ uviedol.
Haluščenko obvinil Rusko, že sa snaží ublížiť obyčajným Ukrajincom, ktorých chce naďalej pripravovať o elektrinu a teplo.
Spoločnosť Naftohaz oznámila, že útok poškodil jej zariadenie na produkciu zemného plynu a obišiel sa bez obetí. „Je to sedemnásty kombinovaný útok na zariadenie plynárenskej infraštruktúry skupiny Naftohaz,“ uviedla firma, pričom použila termín, ktorý sa používa na vzdušný úder vykonaný prostredníctvom striel aj dronov.
Energetická spoločnosť DTEK medzitým podľa agentúry Reuters oznámila, že pozastavila produkciu plynu vo svojich zariadeniach v centrálnej Poltavskej oblasti po tom, čo utrpela pri ruskom útoku značné škody.
Podľa šéfa vojenskej správy západoukrajinskej Ternopilskej oblasti Vjačeslava Nehodu Rusi zasiahli v noci na piatok kritické priemyselné zariadenia, čo môže obmedziť dodávky plynu. Podrobnosti neposkytol.
Zelenskyj žiada prímerie
Ruské ministerstvo obrany podľa agentúry Interfax informovalo o vzdušnom údere na objekty plynárenskej a energetickej infraštruktúry podporujúce ukrajinský vojensko-priemyselný komplex. „Ciele boli dosiahnuté. Všetky objekty zasiahnuté,“ povedal ruský rezort obrany.
Zelenskyj v piatok pripomenul, že medzi prvé kroky k skutočnému mieru musí patriť donútenie Ruska k zastaveniu takýchto útokov.
„Ukrajina je pripravená ísť cestou mieru a je to Ukrajina, ktorá sa usiluje o mier od prvej sekundy tejto vojny. Úlohou je donútiť Rusko, aby vojnu zastavilo,“ povedal ukrajinský prezident. „Ticho na oblohe – zákaz používania rakiet, bezpilotných lietadiel dlhého doletu a leteckých bômb. A ticho na mori – skutočná záruka normálnej plavby,“ dodal.
Agentúra PAP v piatok s odvolaním sa na poľskú armádu uviedla, že kvôli rozsiahlemu ruskému útoku na Ukrajinu, vrátane jej západných častí, preventívne vzlietli poľské a spojenecké stíhacie lietadlá.
Ruské ministerstvo v piatok informovalo aj o ukrajinskom nočnom vzdušnom útoku na Rusko. Jeho protivzdušná obrana podľa Moskvy zostrelila 39 ukrajinských dronov nad ruskými regiónmi, anektovaným ukrajinským polostrovom Krym a nad vodami Čierneho a Azovského mora. O prípadných škodách sa ministerstvo nezmienilo. Podobné vyhlásenia jednotlivých strán nemožno nezávisle overiť.
Ukrajina sa ruskej vojenskej agresii bráni už tri roky, súčasťou bojov sú vzdušné útoky, ktoré podnikajú obe krajiny. Rusko opakovane bombarduje ukrajinské územie a tvrdí, že útočí na vojenské ciele. Zároveň sa pokúša ochromiť ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Ukrajinské úrady pravidelne informujú o zásahoch civilných miest a zabitých civilistoch.
Kyjev tiež uvádza, že sa pri útokoch na Rusko zameriava na vojenské ciele alebo energetické zariadenia, ktoré podporujú ruské vojnové ťaženie. Rovnako z Ruska občas prichádzajú správy o civilných obetiach. Civilistov zomreli už tisíce, prevažná väčšina z obetí sú Ukrajinci.