Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že bol počas mimoriadneho samitu Európskej únie oslovený mnohými predstaviteľmi na svoj návrh začať debatu o rozšírení francúzskeho jadrového dáždnika na spojencov v Európe.
"Začneme etapu dialógu, ktorý je strategický i technický, a nasledovať budú diskusie na úrovni šéfov štátov a vlád, aby sme do konca polroka zistili, či môžu vzniknúť nové spolupráce," povedal francúzsky prezident podľa agentúry AFP.
Macron na tlačovej konferencii tiež zareagoval na ruskú kritiku.
Zatiaľ čo šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov označil Macronovo vyjadrenie ohľadom rozšírenia jadrového dáždnika za hrozbu pre Rusko a ruský prezident Vladimir Putin - bez toho, aby vyslovil Macronovo meno - pripomenul krach Napoleonovho ťaženia do Ruska v roku 1812.
Macron podľa agentúry Reuters vrátil úder tým, že označil Moskvu za hrozbu pre existenciu Európy. A Putina podľa AFP označil za "revizionistického imperialistu", ktorý sa dopustil "historickej dezinterpretácie", keď ho prirovnal k Napoleonovi. "Napoleon viedol dobyvačné ťaženia. Ale jediná imperialistická mocnosť, ktorú vidím v súčasnej Európe, sa nazýva Rusko a je to imperialistický revizionista dejín a identity národov," povedal novinárom.
Nedávne prehodnotenie politiky Spojených štátov voči Rusku a Ukrajine zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa viedlo podľa Reuters u európskych predstaviteľov k obavám, že sa Washington obracia k Európe chrbtom.
Macron v stredajšom prejave k národu vyhlásil, že Rusko je hrozbou pre Európu aj Francúzsko, ruská vojna proti Ukrajine už je podľa neho globálnym konfliktom a povedal, že začne debatu o rozšírení francúzskeho jadrového dáždnika na spojencov v Európe. Dodal, že konečné rozhodnutie o použití jadrových zbraní zostane iba v rukách francúzskej hlavy štátu.
Spolu s Francúzskom vlastní z európskych krajín jadrové zbrane už len Británia. Francúzske jadrové odstrašenie je založené na vzdušných a námorných silách, stíhacie lietadlá Rafale a jadrové ponorky sú schopné na pokyn hlavy štátu kedykoľvek udrieť. Odstrašenie vyvinul na začiatku studenej vojny niekdajší francúzsky prezident Charles de Gaulle.