Ukrajina sa môže oprieť o neochvejnú podporu Nemecka, Európy i ďalších krajín, reagovala nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková na dnešnú roztržku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bielom dome s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Podporu Ukrajine dnes večer dali najavo aj Francúzsko, Poľsko či Španielsko.
Podpora pre Ukrajinu
"Ukrajina nie je sama," napísala Baerbocková na sociálnej sieti X a dodala, že Nemecko spolu s európskymi spojencami stojí jednotne po boku Ukrajiny proti ruskej agresii.
"Myslím, že sme urobili dobre, keď sme pred tromi rokmi pomohli Ukrajine a sankcionovali Rusko, a že v tom máme pokračovať," povedal Macron novinárom v portugalskom Porte. Večer potom so Zelenským telefonicky hovoril. Zdroj listu Financial Times uviedol, že Zelenskyj zatelefonoval tiež generálnemu tajomníkovi NATO Markovi Ruttovi.
Poľský premiér Donald Tusk na sieti X po vyhrotenej schôdzke Zelenského s Trumpom Ukrajincom a ich prezidentovi odkázal, že nie sú sami. "Milý Volodymyre, milí ukrajinskí priatelia, nie ste v tom sami," reagoval na sociálnej sieti X Tusk. Podobne zareagoval aj španielsky premiér Pedro Sánchez, keď napísal, že Španielsko stojí za Ukrajinou.
Šéfka Európskej komisie von der Leyenová odkázala ukrajinskému prezidentovi: "Buďte silní, buďte statoční, buďte nebojácni. Nikdy nie ste sám, drahý prezident Zelenskyj. "Napísala na sociálnej sieti X.
Dohoda o spolupráci
Ukrajinský prezident dnes prišiel na návštevu do Washingtonu, kde mal s americkým náprotivkom podpísať dohodu o ekonomickej spolupráci. Ich stretnutie však skončilo predčasne a Zelenskyj odišiel z Bieleho domu bez podpisu plánovanej ekonomickej dohody.
Francúzsky prezident Macron zorganizoval minulotýždňové stretnutie európskych lídrov v Paríži, schôdzku zvolal v reakcii na kontakty Spojených štátov a Ruska, ktoré vyvolali obavy, že Washington a Moskva plánujú o prímerí na Ukrajine čeliace ruskej invázii rokovať bez Európanov. Túto nedeľu na ňu nadviaže britský premiér Keir Starmer v Londýne.
Na summit o Ukrajine pozval viac ako desať európskych lídrov, vrátane predstaviteľov Česka, Nemecka, Francúzska či Talianska.
Európski štátnici sa usilujú o to, aby sa vo vojne na Ukrajine podarilo dosiahnuť stabilné prímerie, ktoré odradí Rusko od ďalšej agresie.
Kritika z Ruska
Kirill Dmitrijev, šéf ruského štátneho investičného fondu a jeden z vyjednávačov Moskvy na rusko-amerických rokovaniach, ktoré sa konali 18. februára v Saudskej Arábii, na sociálnej sieti X označil spor medzi Zelenským a Trumpom za "historický".
Na spor reagovali aj predstavitelia americkej Demokratickej strany. Líder demokratov v Senáte Chuck Shumer uviedol, že Trump a jeho viceprezident J. D. Vance robia "špinavú prácu pre Putina", a prisľúbil, že jeho strana "nikdy neprestane bojovať za slobodu a demokraciu". Demokratický senátor Chris Murphy na sociálnej sieti X napísal, že to, čo sa udialo, je "úplnou hanbou pre Ameriku".
Zelenskyj v piatok predčasne odišiel z rokovania s Trumpom, ktorý napísal, že ukrajinský prezident nie je pripravený na mier.
Predchádzala tomu ostrá výmena názorov medzi oboma lídrami v Oválnej pracovni Bieleho domu, kde Trump Zelenského obvinil, že nie je dostatočne vďačný za americkú podporu, a na ukrajinského lídra zvyšoval hlas. Zelenskému tiež povedal, že "hazarduje s miliónmi životov treťou svetovou vojnou".
Agentúra AP spor oboch lídrov označila za prekvapujúci prejav otvoreného antagonizmu v Oválnej pracovni, ktorá je známa skôr vážnou diplomaciou.