Sýrsky opozičný bojovník strieľa do vzduchu počas osláv dobytia hlavného mesta Damasku. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Hnutie Hizballáh prišlo po Asadovom páde o možnosť zásobovania zo Sýrie

14.12.2024, 21:38
Autor:
TASRTASR

Hizballáh podporoval Asadov režim počas občianskej vojny v Sýrii, ktorá vypukla v roku 2011 po tom, čo prezident Bašár Asad potlačil prodemokratické protesty.

Libanonské hnutie Hizballáh prišlo po páde Asadovho režimu o možnosť vojenského zásobovania zo Sýrie, vyhlásil v sobotu vodca hnutia Naím Kásim. Informuje o tom agentúra AFP.

"Hizballáh prišiel o vojenské zásobovanie zo Sýrie," vyhlásil Kásim počas príhovoru vysielaného televíziou. "Odpor sa bude musieť prispôsobiť okolnostiam," dodal.

Sýrski povstalci vedení islamisticko-povstaleckou Organizáciou pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám - HTS) spustili koncom novembra nečakanú ofenzívu proti režimu dlhoročného sýrskeho prezidenta Bašára Asada. V rýchlom slede obsadili veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs.

image

Masívna operácia za dva dni odzbrojila Sýriu. Izrael sa opevňuje a pripravuje na najhoršie

Na záver bleskovej ofenzívy dobyli v noci na 8. decembra aj Damask a zvrhli Asada, ktorý následne ušiel do Moskvy. Zvrhnutím režimu sa v Sýrii skončila vyše 50-ročná vláda klanu Asadovcov.

Hnutie Hizballáh podporovalo Asadov režim počas občianskej vojny v Sýrii, ktorá vypukla v roku 2011 po tom, čo prezident Bašár Asad potlačil prodemokratické protesty. Do následných bojov sa zapojili aj zahraničné mocnosti a džihádisti. Vyžiadala si státisíce obetí a milióny ľudí prinútila opustiť svoje príbytky.

01 - Modified: 2025-06-26 11:08:21 - Feat.: - Title: Podporujú Izraelčania Netanjahuove vojny? Ďalší nekonečný konflikt by už nezniesli 02 - Modified: 2025-06-25 19:05:02 - Feat.: - Title: Irán zvíťazil nad izraelsko-americkou agresiou, tvrdí Hizballáh a hovorí o novej etape histórie 03 - Modified: 2025-06-24 17:18:02 - Feat.: - Title: Damaskom otriasol výbuch, išlo však o kontrolovanú detonáciu munície 04 - Modified: 2025-06-23 13:44:35 - Feat.: - Title: Osoby zodpovedné za útok v kresťanskom chráme stihne trest, povedal Šara a vyzval k jednote v rámci krajiny 05 - Modified: 2025-06-23 11:56:39 - Feat.: - Title: „Ľudské práva sú lož,“ hovoria sýrski utečenci, ktorí bojujú o prežitie v biednych podmienkach
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. jún 2025 06:07