Predstavitelia japonského mesta Hirošima v utorok vyzvali svetových lídrov, aby sa už nespoliehali na jadrové zbrane ako na spôsob odstrašenia.
Jadrové mocnosti podľa nich musia podniknúť kroky k likvidácii svojho nukleárneho arzenálu, aby predišli riziku nukleárnej vojny. Poukázali najmä na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, Blízkom východe a zvyšovaní napätia vo východnej Ázii.
Primátor Hirošimi Kazumi Matsui povedal, že ruská vojna na Ukrajine a eskalujúci konflikt medzi Izraelom a Palestínčanmi "prehlbujú nedôveru a strach medzi národmi" a posilňujú názor, že použitie sily pri riešení konfliktu je nevyhnutné.
Na pietnej spomienke na obete prvého použitia atómovej bomby sa zúčastnil aj japonský premiér Fumio Kišida. V prejave poznamenal, že globálne konflikty a rozdielne názory na prístup k jadrovému odzbrojeniu robia dosiahnutie tohto cieľa "ešte náročnejším".
Prisľúbil však, že urobí všetko pre to, aby sa v rámci medzinárodného spoločenstva dosiahli "realistické a praktické opatrenia" na jeho dosiahnutie.
Jeho kritici tvrdia, že ide o prázdny sľub, pretože Japonsko sa pri svojej obrane spolieha na jadrový arzenál USA. Tokio a Washington navyše v uplynulom období zintenzívnili bezpečnostnú spoluprácu v reakcii na asertívne správanie Číny a rastúce hrozby zo strany Severnej Kórey.
Na spomienkovej ceremónii v hirošimskom Parku mieru sa zúčastnilo približne 50-tisíc ľudí, ktorí si o ôsmej hodine a pätnástej minúte uctili zosnulých minútou ticha. Práve vtedy 6. augusta 1945 americký bombardér B-29 zhodil bombu Little Boy na mesto, kde zahynulo 140-tisíc ľudí. Účastníci taktiež vypustili stovky bielych holubíc.
Druhú atómovú bombu Fat Man zhodili o tri dni neskôr na mesto Nagasaki, kde o život prišlo ďalších 70-tisíc ľudí. Japonsko kapitulovalo 15. augusta, čím sa skončila druhá svetová vojna a takmer polstoročná agresia Japonska v Ázii.
Mnohí ľudia, ktorí prežili atómové výbuchy, majú celoživotné následky v podobe chorôb a zranení, ktoré spôsobil výbuch a ožiarenie. V súčasnosti je stále nažive okolo 100-tisíc preživších, ktorí majú nárok na štátnu podporu. Kritici však poukazujú na to, že táto podpora sa netýka ľudí zasiahnutých nukleárnym spadom mimo územia oboch miest.