Viac ako 350 zástupcov inštitúcií Únie, vlád, ale aj európskych a ukrajinských zbrojárskych firiem dnes rokuje v Bruseli o posilnení spolupráce v oblasti obranného priemyslu medzi EÚ a Ukrajinou.
Na úvod obranného fóra vystúpil šéf európskej diplomatickej služby Josep Borrell, ktorý uviedol, že Európa "musí vyrábať viac a rýchlejšie".
Podľa Borrella prišli do Bruselu ľudia z viac ako 140 spoločností z 25 rôznych krajín a cieľom stretnutia je okrem iného "zistiť kapacity ukrajinského a európskeho priemyslu". Ide o tretie podobné stretnutie, prvé sa uskutočnilo na Ukrajine, druhé v Spojených štátoch.
"Je potrebné zistiť, aké sú možnosti na využitie európskeho financovania, aby sme vyrábali viac a rýchlejšie - pokiaľ je to možné aj priamo na Ukrajine," vyhlásil Borrell. Keď budú môcť zbrane či muníciu vyrábať ukrajinské firmy priamo na Ukrajine, ušetria sa tak náklady na dopravu, dodal.
"Rusi mieria na kritickú, energetickú infraštruktúru, ukrajinské mestá sú pod neustálym ostreľovaním, každý deň umierajú alebo sú zranení civilisti. Je to aj z toho dôvodu, že Ukrajincom chýba protivzdušná obrana a delostrelecká munícia. Preto musíme navýšiť svoje kapacity a doručiť krajine vojenskú pomoc, ktorú sme sľúbili," povedal Borrell prítomným v sále. Akékoľvek odklady majú podľa neho vážne následky. "V stávke je aj naša bezpečnosť," dodal.
Šéf únijnej diplomacie spomenul existenciu niekoľkých iniciatív, ktoré Ukrajincom pomáhajú, aj fakt, že USA nedávno schválili ďalšiu vojenskú a ekonomickú pomoc Kyjevu.
"No aj my musíme niečo robiť, musíme byť kreatívnejší. Z tohto fóra by mali vzísť konkrétne návrhy, ako podporiť ukrajinských výrobcov a inovátorov," dodal. Česká republika prišla už dávnejšie s iniciatívou, ktorá má zaobstarať Ukrajine delostreleckú muníciu. Nemecko zasa nedávno oznámilo iniciatívu, ktorá sa snaží získať pre Kyjev veľmi potrebné systémy protivzdušnej obrany.
Ku konferencii sa cez videohovor pripojil aj ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba, podľa ktorého je potrebné "zastaviť agresívne Rusko". "Osemdesiat rokov po konci druhej svetovej vojny všetci v Európe dúfali, že náš kontinent bude žiť už navždy v mieri, to sa bohužiaľ nestalo," uviedol Kuleba s tým, že Moskvu nezastaví politické vyhlásenia.
"Potrebujeme navýšiť spoluprácu medzi ukrajinskými a európskymi zbrojárskymi spoločnosťami, čím viac bude spoločných projektov, tým lepšie," dodal a poďakoval krajinám EÚ za doterajšiu podporu.