Americký prezident Joe Biden dnes v Bielom dome hostí japonského premiéra Fumia Kišidu pri okázalej štátnej návšteve organizovanej na počesť jedného z najbližších ázijských spojencov Washingtonu.
Očakáva sa, že lídri oznámia výrazné posilnenie vojenského partnerstva či spoluprácu na poli umelej inteligencie. Podľa médií je návšteva súčasťou snáh Bidenovej administratívy posilňovať svoj vplyv v súperení s Čínou.
Globálne partnertvo
Dnešný program začal prijatím Kišidu a jeho manželky na záhrade Bieleho domu, kde ceremoniál sprevádzala hudba vojenskej kapely. Po rokovaní za zatvorenými dverami majú lídri v pláne spoločnú tlačovú konferenciu a štátnu večeru. Súčasťou oficiálneho programu je aj vystúpenie pesničkára Paula Simona, napísala agentúra Reuters.
"Naše partnerstvo je skutočne globálne," vyhlásil Biden pri privítaní japonského premiéra, ktorý je vo funkcii od roku 2021. Americký prezident ocenil "odvážny" odpor Japonska proti ruskej agresii na Ukrajine či zlepšenie vzťahov s Južnou Kóreou. "Teraz naše dve krajiny budujú silnejšie obranné partnerstvo a silnejšie Indo-pacifik ako kedykoľvek predtým," uviedol Biden.
Lídri USA a Japonska podľa informácií denníka Financial Times počas dňa oznámia najvýraznejšie novinky v bezpečnostnej spolupráci od roku 1960, keď obe krajiny podpísali dohodu o vzájomnej obrane. Americkí činitelia tiež avizovali predstavenie nových iniciatív spojených s prieskumom vesmíru a vývojom umelej inteligencie.
Vplyv Číny
Spojené štáty sa pod Bidenovým vedením snažia posilňovať vzťahy s ázijskými partnermi v reakcii na rastúci vplyv Pekingu, ktorý Washington vníma ako čoraz väčšiu hrozbu.
Medzi partnerov USA v tomto smere patria aj Južná Kórea a Filipíny, s ktorými USA minulý rok tiež prehĺbili spoluprácu. Okrem iného podpísali s Filipínami dohodu, ktorá otvára cestu k podpore jadrovej energetiky v tejto ázijskej krajine.
Deň po Kišidovi sa s Bidenom stretne tiež filipínsky prezident Ferdinand Marcos, informuje denník The New York Times. Všetci traja lídri majú na programe "trilaterálny" summit, ktorého témou budú zrejme čínske operácie v Juhočínskom mori. Kišida okrem toho vystúpi v americkom Kongrese, uvádza Reuters.