Päť nákladných áut vezúcich zásielku humanitárnej pomoci, ktorej súčasťou sú lieky pre chorých rukojemníkov držané palestínskym hnutím Hamas, bolo skontrolovaných izraelskými colníkmi na hraničnom priechode Kerom Šalom. Náklad potom zamieril z Izraela do Egypta, odkiaľ cez prechod Rafáh poputuje do Pásma Gazy, uviedol dnes večer portál The Times of Israel.
Dodávku liekov pre rukojemníkov aj palestínskych civilistov oznámenú v utorok Katarom zdržali spory kvôli kontrole izraelskými úradmi. Hamas, ktorý spravuje Pásmo Gazy a Európska únia ho považuje za teroristickú organizáciu, požadoval prejazd humanitárnej zásielky bez kontroly izraelskou stranou. Tel Aviv to ale odmietol.
Izraelskí lekári dnes varovali, že pre vyhladovaných rukojemníkov, ktorí sú bez kvalitnej stravy a denného svetla už viac ako tri mesiace, by mohlo mať náhle podanie silných liekov vážne či dokonca fatálne následky. Na podanie liekov a úpravu dávkovania by preto podľa lekárov mali dohliadať odborníci, píše ToI.
"Opätovné nasadenie liekov po tak dlhom období podvýživy, nedostatku spánku a slnečného svetla by mohlo vyžadovať úpravu dávkovania, ktorú by mohol pacientovi odporučiť iba kvalifikovaný lekár," uviedol profesor Alon Herško, predseda jedného z lekárskych oddelení z nemocnice Hadasa.
Dve katarské vojenské lietadlá s pomocou pre palestínskych civilistov a s liekmi pre rukojemníkov dnes podľa arabských médií pristáli v egyptskom prístave Aríš, odkiaľ by pomoc mala cez prechod Rafáh dostať prostredníctvom Červeného kríža do Pásma Gazy.
Podľa izraelskej vlády zostáva v zajatí v Pásme Gazy asi 132 rukojemníkov, vyše dve desiatky z nich asi už nežijú, uviedla dnes CNN. Podľa tejto americkej televízie dnes úrad izraelského premiéra oznámil, že pri útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra palestínski teroristi uniesli 253 ľudí. Na 1200 osôb pri útoku povraždili, z toho väčšinu civilistov. Izraelská odveta v Pásme Gazy stála podľa Hamasu život viac ako 24.400 Palestínčanov, rovnako väčšinou civilistov.