Vo veku 98 rokov zomrel dnes večer v Ríme niekdajší taliansky prezident Giorgio Napolitano. Informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA. Už pred niekoľkými dňami médiá informovali, že bývalej hlave štátu sa značne priťažilo. Napolitano viedol Taliansko v rokoch 2006 až 2015 a v komplikovanom období finančnej krízy v rokoch 2010 a 2011.
Bol prvým talianskym prezidentom, ktorého parlament zvolil dvakrát, a tiež prvým bývalým členom Talianskej komunistickej strany, ktorý sa dostal do najvyššej talianskej politickej funkcie.Premiérka vyjadrila sústrasť
Podľa súčasného prezidenta Sergia Mattarellu sa v Napolitanovom živote "vo veľkej miere zrkadlila druhá časť 20. storočia". V kondolenčnom odkaze Napolitanovej manželke Clio Bittoniovej pápež František uviedol, že pri rokovaní s Napolitanom oceňoval jeho ľudskosť a predvídavosť. Podľa expremiéra Maria Draghiho vedel Napolitano "viesť dialóg so všetkými politickými kultúrami". Premiérka Giorgia Meloniová vyjadrila sústrasť rodine.
Denník La Repubblica poukazuje na to, že Napolitano bol jedným z mála talianskych politikov, ktorý zastával popredné funkcie prakticky od obnovenia demokracie po vojne až do posledných rokov.
Podľa portálov sa Napolitano tiež vyznačoval opatrnosťou a vytriezvenosťou. Pravicová tlač pripomína jeho úlohu v roku 2011, keď Silvio Berlusconi musel podať demisiu a vtedajší prezident vymenoval "technokratickú" Montiho vládu. Časť talianskej pravice považuje demisiu Berlusconiho kabinetu za "prevrat" zosnovaný Bruselom, Európskou centrálnou bankou a práve Napolitanom.
Minúta ticha
Taliansky futbal cez víkend uctí Napolitana minútou ticha pred ligovými zápasmi a v rodnej Neapole budú prápory na verejných budovách stiahnuté na pol žrde. Ľudia sa budú môcť rozlúčiť s bývalým prezidentom v Senáte, keďže Napolitano bol doživotným senátorom. Táto funkcia patrí v Taliansku všetkým bývalým hlavám štátu. Nie sú zatiaľ známe podrobnosti o štátnom pohrebe či smútku.
Napolitano bol politickým matadorom, ktorý začal pôsobiť v talianskej politike po druhej svetovej vojne. Dlho bol členom talianskej komunistickej strany, kde bol popredným predstaviteľom reformného krídla. Po páde Berlínskeho múru a po zmene názvu komunistickej strany Napolitano zastával popredné vládne funkcie a bol napríklad ministrom vnútra.
Napolitano bol prezidentom v období, ktoré analytici považujú za jedno z najkomplikovanejších v súdobej talianskej histórii. Bol kľúčovým politickým aktérom počas finančnej krízy v rokoch 2010 a 2011, za čo si vyslúžil od novinárov prezývku kráľ Giorgio. Vďaka Napolitanovi obtiažne v krajine postihnutej dlhovou krízou prevzala nadstranícka vláda premiéra Maria Montiho, ktorý nahradil v úrade Silvia Berlusconiho. Príliš iniciatívne vedenie prezidentského úradu však mnohí talianski politici Napolitanovi vyčítali.
Napolitano bol tiež posledným talianskym prezidentom, ktorý navštívil Českú republiku. Stalo sa tak v apríli 2011, keď rokoval na Hrade s vtedajším prezidentom Václavom Klausom.