Prezidenti Slovenska Zuzana Čaputová, Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a Česka Petr Pavel. FOTO: Reuters
StoryEditor

Čaputová na Ukrajine navštívila centrum pre týrané a zneužívané ženy

29.04.2023, 11:37
Autor:
TASRTASR

Prezidentka sa v centre rozprávala aj s matkami a deťmi, ktoré boli vzaté do Ruska na "prevýchovu". Dodala, že v Rusku stále ostáva minimálne 20-tisíc takýchto odobratých detí.

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok v rámci svojej návštevy Ukrajiny navštívila i centrum pre sexuálne zneužívané a týrané ženy, na ktorého činnosť prispelo i Slovensko. Prezidentka podotkla, že mnohé z klientok centra sú obete sexuálnych vojnových zločinov spáchaných ruskými vojakmi.

"Hovorila som so ženou, ktorú opakovane znásilnili, bili a držali v zajatí i napriek tomu, že bola tehotná. Dieťa potratila a muža jej zabili," napísala Čaputová na sociálnej sieti.

Prezidentka sa v centre rozprávala aj s matkami a deťmi, ktoré boli vzaté do Ruska na "prevýchovu". Dodala, že v Rusku stále ostáva minimálne 20-tisíc takýchto odobratých detí. Tieto prípady vyšetruje Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, ktorý vydal už i prvé medzinárodné zatykače.

"Ľudia na Ukrajine zažívajú traumy, ktoré sa nedajú liečiť, a hrôzy, na ktoré sa nedá zabudnúť. Považujem za potrebné dokumentovať každý jeden vojnový zločin, ktorý je na ukrajinskom území spáchaný," vyhlásila prezidentka a dodala, že Slovensko podporuje aj zriadenie špeciálneho tribunálu pre zločin agresie. 

"Zločiny proti ľudskosti nie sú nevyhnutnou súčasťou vojny. Sú neospravedlniteľnou a cielenou snahou okupantov zvýšiť utrpenie a vyvolať strach. Tvárou v tvár človeku, žene, dieťaťu, ktoré si prešli peklom, aké si my nevieme predstaviť, nie je možné ostať ľahostajným," napísala Čaputová.

Prezidentka tiež na Twitteri vyhlásila, že "piatkové rokovania s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o prehĺbení spolupráce medzi našimi krajinami a pokračujúcej podpore boli veľmi užitočné". Vyzdvihla i Zelenského odhodlanie "brániť Ukrajinu a priviesť ju k spravodlivému mieru".

Čaputová a český prezident Petr Pavel pricestovali na Ukrajinu v piatok. Spoločne navštívili ukrajinské mesto Boroďanka, ktoré na začiatku invázie zničili ruské jednotky; popoludní absolvovali stretnutie s prezidentom Zelenským a predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Ruslanom Stefančukom.

V piatok v podvečerných hodinách sa obe hlavy štátu museli pre letecký poplach v Kyjeve uchýliť do krytu.

01 - Modified: 2023-09-23 06:31:15 - Feat.: - Title: Ukrajinskí hackeri vnikli do ruskej databázy, majú údaje o stomiliónoch letov 02 - Modified: 2023-09-22 20:37:40 - Feat.: - Title: Rusko zvýši budúcoročné výdavky na obranu o štvrtinu. Armáda dostane viac než dôchodcovia 03 - Modified: 2023-09-22 18:22:06 - Feat.: - Title: Po ruských útokoch sú v Chersonskej oblasti dvaja mŕtvi, v Kremenčuku jeden 04 - Modified: 2023-09-22 18:30:35 - Feat.: - Title: Kanada pošle Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 450 miliónov eur, uviedol Trudeau 05 - Modified: 2023-09-22 16:59:26 - Feat.: - Title: Represie nemajú obdobu. Rusko nevpustilo spravodajkyňu OSN do krajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 09:38