Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Putin schválil doktrínu zahraničnej politiky, USA a Západ označuje za hrozbu

31.03.2023, 19:39
Autor:
ČTKČTK

Štyridsaťdvastranový dokument, ktorý je de facto príručkou pre ruských diplomatov, podľa agentúry Reuters opisuje zmeny v ruskom pohľade na svet a najmä čoraz viac konfrontačné vzťahy so Západom.

Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanú doktrínu ruskej zahraničnej politiky, Moskva pritom označila Spojené štáty a Západ za zdroj "existenčných hrozieb" pre Rusko.

Čína a India

Ako strategických partnerov vníma Čínu a Indiu. Informovali o tom dnes svetové agentúry. Moskva už vyše roka vedie vojnu na Ukrajine a v čase očakávania ukrajinskej protiofenzívy sa Kremeľ snaží získať doma podporu pre vojenské ťaženie tým, že ho vykresľuje ako boj o existenciu proti Západu, pričom ignoruje fakt, že vojnu rozpútala Moskva, píše agentúra Bloomberg.

"Vo všeobecnosti možno politiku Západu, ktorej cieľom je oslabiť Rusko všetkými prostriedkami, charakterizovať ako nový druh hybridnej vojny," vyhlásil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na zasadnutí ruskej bezpečnostnej rady podľa AFP.

Rusko podľa neho čelí "existenčnej hrozbe" zo strany USA i ich spojencov a nová doktrína umožňuje "použitie ozbrojených síl na odrazenie alebo zabránenie ozbrojenému útoku na Rusko či jeho spojencov".

Príručka pre diplomatov

Štyridsaťdvastranový dokument, ktorý je de facto príručkou pre ruských diplomatov, podľa agentúry Reuters opisuje zmeny v ruskom pohľade na svet a najmä čoraz viac konfrontačné vzťahy so Západom.

Zároveň sa v ňom uvádza, že Moskva sa usiluje o "mierové spolužitie" a "rovnováhu záujmov" s Washingtonom. Vyzýva tiež na udržanie "strategickej stability" s USA, čo je odkaz na jadrový potenciál oboch krajín.

Moskva vo februári pozastavila účasť na poslednej zvyšnej dohode o kontrole jadrových zbraní - zmluve Nový START. Šéf Kremľa krok zdôvodnil tým, že Rusko nemôže dovoliť USA inšpekcie na svojich jadrových zariadeniach v čase, keď Washington a jeho spojenci v NATO otvorene deklarujú ako svoj cieľ ruskú porážku na Ukrajine.

Moskva dodala, že od zmluvy neodstupuje úplne a bude sa aj naďalej riadiť stanoveným obmedzením počtu jadrových zbraní.

Rusko vlani 24. februára vojensky napadlo susednú Ukrajinu, na čo Washington a jeho spojenci reagovali uvalením viacerých hospodárskych sankcií voči agresorskej krajine a napadnutú Ukrajinu podporujú okrem iného dodávkami zbraní. Moskva - čoraz viac izolovaná na Západe - sa usiluje o prehĺbenie vzťahov najmä s Čínou a Indiou.

V aktualizovanej doktríne sa podľa Bloombergu tiež hovorí o vojenskej pomoci štátom Latinskej Ameriky, ktoré vraj čelia "americkému tlaku". V čase narastajúceho súperenia medzi Ruskom, USA a Čínou o vplyv v Afrike sa potom Kremeľ tiež zaviazal zintenzívniť potravinovú a energetickú spoluprácu a vojenské partnerstvo s africkými štátmi, podotkla agentúra.

01 - Modified: 2023-05-31 21:03:49 - Feat.: - Title: Snemovňa reprezentantov urobila prvý krok k pozastaveniu dlhového stropu, časť zákonodarcov je však proti 02 - Modified: 2023-05-31 20:37:56 - Feat.: - Title: Akcie v USA pred hlasovaním o dlhovom strope klesli, silný trh práce môže ovplyvniť Fed 03 - Modified: 2023-05-31 20:21:33 - Feat.: - Title: DeSantis po potvrdení kandidatúry razantne kritizuje Trumpa, hľadal podporu v Iowe 04 - Modified: 2023-05-31 20:13:55 - Feat.: - Title: Súd poslal na viac než osem rokov za mreže Rusa, ktorý hádzal zápalné fľaše pri proteste proti vojne 05 - Modified: 2023-05-31 20:03:51 - Feat.: - Title: Rusko hlási zničenie ukrajinskej lode, podľa Britov Moskva stráca iniciatívu. Prigožin chce mobilizáciu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. máj 2023 23:24