Ruskí provojnoví blogeri a komentátori sa sťažujú, že na okupovaných územiach Ukrajiny, formálne pripojených k Rusku, panuje svojvôľa a chaos, ktoré pripomínajú "divoké 90. roky" v samotnom Rusku. Upozornila na to dnes ruská redakcia BBC.
Vojnový reportér Roman Sapoňkov, ktorý má na sociálnych sieťach asi 70-tisíc fanúšikov, sa posťažoval, že dopravní strážnici v okupovanej časti Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny 6. marca zabavili dobrovoľníkom niekoľko áut, ktoré slúžili na doručenie „humanitárnej pomoci", vrátane výrobkov určených ruským vojakom na fronte.
VIDEO: Rozsah okupácie ukrajinského územia počas prvého roku ruskej vojny:
Panuje tam svojvôľa
Policajti podľa neho tvrdili, že po vozidlách sa pátra ako po ukradnutých, a vyhrážkami dobrovoľníkov prinútili podpísať súhlas s tým, že sa vozidlá podrobia preskúmaniu.
„Autá jednoducho zabavili bez nejakých dokladov. Teda z hľadiska zákona sa tieto autá nikdy neocitli v rukách polície. Ak sa autá už niekam vyparili, tak sa už nenájdu," posťažoval sa.
„Toto všetko nie je jednoducho len svojvôľa, ale je to sabotáž a práca pre nepriateľa," myslí si novinár zo štátnej televíznej spoločnosti VGTRK Andrej Medvedev.
„Pretože prerušenie dodávok od dobrovoľníkov na front znamená, že naši chlapci v zákopoch zostanú počas ofenzívy ukrajinských síl bez nevyhnutných dronov, lekárničiek a zameriavačov. Tu je vôbec ťažké pochopiť, či to je tyrania jednotlivých policajtov, alebo práce bunky nepriateľských agentov," napísal Medvedev.
Ruská polícia sťažnosti odmietla ako neopodstatnené. "Pri kontrole vznikli pochybnosti o pravosti dokumentov pri troch mikrobusoch zastavených pri pokuse prekročiť hranice medzi dvoma regiónmi," okomentovala incident správa ministerstva vnútra pre Chersonskú oblasť.
Falošné dokumenty
Výsledky previerky podľa nej potvrdili, že dokumenty boli falošné. Následne hovorkyňa ministerstva vnútra Irina Volková oznámila, že sa incident preveruje.
Iný komentátor vojnového diania Vladimir Romanov sa medzitým posťažoval, že situácia na „nových územiach", ako Rusko označuje okupované územia na juhu a východe Ukrajiny, ktoré sa pokúsilo anektovať, z právneho hľadiska pripomína „sivú zónu", územie nikoho.
„V podstate tam panujú 90. roky maximálnou rýchlosťou. Od banálneho žmýkania peňazí, až po zmocňovanie sa cudzieho majetku vo veľkom. Čerstvo pečení hodnostári všetkého druhu sem chodia ‘chytať ryby v kalných vodách‘. O osude peňazí, ktoré sa sem posielajú zo štátneho rozpočtu, je lepšie nič nehovoriť," napísal.