Rusko musí čo najďalej posunúť hranice, kde mu hrozí nebezpečenstvo, aj keby to bolo až k Poľsku. Na Telegrame to v piatok napísal bývalý ruský prezident a súčasný podpredseda bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. Pre zaistenie svetového mieru je podľa neho potrebné zničiť neonacizmus od základov.
Na prvé výročie ruského vpádu na Ukrajinu Medvedev na sociálnej sieti Telegram uviedol, že „si vezmeme späť svoje územia a ochránime svoj ľud, ktorý trpel počas genocídy a ostreľovania“. Ochrana ruskojazyčných obyvateľov Ukrajiny bola pred rokom jednou zo zámienok, prečo Moskva začala inváziu do susednej krajiny.
Podľa Medvedeva by rokovania s ukrajinským vedením boli ťažké, pretože o Ukrajine nebude rozhodovať „nejaký (prezident Volodymyr) Zelenskyj, ak bude ešte nažive, alebo jeho záskok. Rozhodovať budú za oceánom tí, ktorí majú vo svojich rukách dodávky zbraní Kyjevu a posielanie peňazí na podporu zvyškov ukrajinskej ekonomiky“.
Otvorený konflikt zakončí "nejaká zmluva bez zásadných dohôd o skutočných hraniciach", uviedol Medvedev. Varoval, že potom sa môže stať, že „noví krvaví chlapci, ktorí si hovoria legálna ukrajinská vláda, znovu vyprovokujú globálny konflikt“.
Preto je podľa Medvedeva tak dôležité dosiahnuť všetky ciele špeciálnej vojenskej operácie, ako Moskva inváziu do susednej krajiny nazýva. Rusko musí „odsunúť hranicu ohrozenia čo najďalej, aj keby to mala byť hranica Poľska“.
Rusko útokom na Ukrajinu z minuloročného 24. februára rozpútalo najhorší ozbrojený konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny, ktorý si podľa odhadov vyžiadal desaťtisíce obetí na oboch stranách a vyhnal milióny ľudí z ich domovov.
Ruské vedenie tvrdí, že jeho cieľom je okrem „oslobodenia ruskojazyčného obyvateľstva“ aj „denacifikácia“ a „demilitarizácia“ Ukrajiny. Pre demokratický svet je však ruská invázia nevyprovokovaná a neopodstatnená a de iure je v úplnom rozpore s medzinárodným právom.