Spojené štáty dnes odsúdili hromadné zatýkanie opozície v Tunisku a apelujú na tamojšie úrady, aby dodržiavali nezávislé súdnictvo, píše agentúra AFP. Okamžité prepustenie zadržaných žiada aj Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva. V prvom tvrdom zásahu proti opozícii od roku 2021, keď začal prezident Kaís Saíd sústrediť viac moci do svojich rúk, zadržala tuniská polícia od soboty množstvo popredných členov opozície a kritikov prezidenta.
Zásah proti opozícii dnes odsúdili podľa Reuters tiež najväčšie tuniské odbory, Všeobecný tuniský zväz práce. Hromadné zatknutia označil UGTT za svojvoľné a vyzval svojich členov na účasť na protestoch proti politike Saída. Prvé demonštrácie sú naplánované na sobotu v prístavnom meste Sfax.
Medzi zadržanými opozičníkmi sú okrem iného vysoký predstaviteľ opozičnej strany Hnutie obnovy Núraddín Bhírí, šéf nezávislého rádia Mosaique FM Núraddín Bútár alebo aktivista a právnik Lazhar Mbarek. Reuters sa podarilo s právnymi zástupcami zadržaných potvrdiť osem zatknutí, Washington hovorí o desiatich zatknutých.
Tuniský prezident v prvom vyjadrení k hromadnému zatýkaniu v utorok hovoril o "očiste krajiny" a niektorým zo zadržaných ľudí pričítal vinu za nedostatok potravín a ich rastúce ceny. Minister zahraničia Nabíl Ammár v utorok uviedol, že zatýkanie nie je politické povahy, ale súvisí s národnou bezpečnosťou. Tvrdým zásahom proti disentu sa podľa opozície Saíd snaží odvrátiť pozornosť od prehlbujúcej sa hospodárskej a sociálnej krízy.
Saíd nechal vlani na konci júla pozastaviť pôsobenie parlamentu a následne ho rozpustil, svoj postup vysvetlil zlou politickou a hospodárskou situáciou v krajine. Odvtedy vládne tuniský prezident bez kontroly zákonodarcov. Saíd tiež presadil novú ústavu, ktorá posilňuje jeho právomoci. Tunisko má za sebou druhé kolo parlamentných volieb s rekordne nízkou účasťou, väčšina strán hlasovanie bojkotovala.