V Rusku prvýkrát súdili prípad podpálenia vojenskej správy podľa paragrafu o terorizme. Vladislav Borisenko, obvinený z pokusu o podpálenie sídla vojenskej správy v Nižnevartovsku na západnej Sibíri, bol dnes vojenským súdom Centrálneho vojenského okruhu odsúdený na 12 rokov vo väzenskom tábore s prísnym režimom. "Plocha požiaru predstavovala jeden meter štvorcový a nikto nebol zranený," opísalo následky májového podpaľačstva v Nižnevartovsku vtedajšie policajné hlásenie.
Borisenkov prípad však bol prekvalifikovaný na teroristický čin, upozornila ruská agentúra TASS.
Borisenko a jeho spoločník Vasilij Gavrilišen, ktorý je súdený zvlášť, sa po dopade priznali, že sídlo vojenskej správy sa pokúsili zapáliť po tom, čo im v sociálnej sieti človek s prezývkou Rostislav Muchin sľúbil jeden až tri milióny rubľov, čo je asi 40-tisíc eur. Gavrilišen vraj zapaľoval a Borisenko ho pri tom nakrúcal...
Prípady podpálenia vojenských správ, ktoré sa zaoberajú predovšetkým povolávaním Rusov do armády, sa objavili v mnohých ruských regiónoch hneď po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu na konci vlaňajšieho februára. Horeli vojenské správy v Moskve, Petrohrade, Novosibirsku, Kaliningrade a v mnohých ďalších mestách. Druhá vlna žhárskych útokov nasledovala vlani na jeseň, po vyhlásení "čiastočnej mobilizácie", a tak hovorca generálneho štábu na konci septembra varoval, že takéto činy sa môžu nabudúce posudzovať ako terorizmus, pripomenula ruská redakcia BBC. Za výtržníctvo hrozí v Rusku maximálne osem rokov väzenia, zatiaľ čo za terorizmus trestná sadzba sa začína pri 12 rokoch odňatia slobody.