Čína by mala zmeniť oficiálny názov, aký používa pre covid-19, uviedla dnes popredná odborníčka na tradičnú čínsku medicínu. Odrážalo by to podľa nej skutočnosť, že koronavírus zmutoval. Odporúča tiež, aby pacienti s ľahkým priebehom ochorenia strávili izoláciu doma.
Ku Siao-chung v štátnom denníku Beijing Daily povedala, že čínsky názov pre koronavírus, ktorý ho označuje za chorobu vyvolávajúcu zápal pľúc, by sa mal zmeniť. Malo by sa podľa nej hovoriť iba o nákazlivom víruse.
Aktívna prevencia
Táto odborníčka tiež odporučila, aby sa čínsky prístup v boji proti covidu-19, založený na rozsiahlom testovaní a prísnej izolácii nakazených v štátom určených zariadeniach, zmenil z "pasívneho odhaľovania" na "aktívnu prevenciu".
Ku vedie oddelenie pre infekčné choroby v Čínskej asociácii pre tradičnú čínsku medicínu. Agentúra Reuters uvádza, že jej odporúčania sú v súlade so zmierňujúcim sa prístupom čínskych predstaviteľov a médií ku covidu-19.
Úrady v posledných dňoch čiastočne zmiernili niektoré protiepidemické reštrikcie, avšak aj tak patria k najtvrdším na svete. Medzi Číňanmi panuje očakávanie, že tieto kroky by mohli po skoro troch rokoch pandémie byť predzvesťou výraznejšieho návratu k normálnemu životu.
Najťažšie obdobie sa skončilo
Oficiálna agentúra Nová Čína v pondelkovom komentári uviedla, že vzhľadom na slabnúcu patogénnosť vírusu a očkovaciu kampaň sa "najťažšie obdobie sa skončilo".
Politbyro čínskej komunistickej strany, ktorému predsedá prezident Si Ťin-pching, po utorkovom zasadnutí vo vyhlásení uviedlo, že "Čína by mala v budúcom roku optimalizovať epidemickú prevenciu a kontrolné opatrenia v snahe lepšie koordinovať politiku boja proti covidu-19 so sociálnym a ekonomickým rozvojom".
Podľa čínskych médií je na dnes plánovaná tlačová konferencia venovaná protiepidemickým opatreniam.