Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) prestala odpočúvať telefonické rozhovory medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a ďalšími svetovými politikmi v lete tohto roku po vnútornom vyšetrovaní Bieleho domu. Napísal to v noci nadnes na svojej stránke denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na nemenované zdroje v americkej vláde.
Samotná NSA poprela, že by Obama v roku 2010 vedel o odpočúvaní nemeckej kancelárky. Podľa zdrojov WSJ americké tajné služby vykonávajú toľko spravodajských operácií súčasne, že je nemožné, aby o každej informovali prezidenta. Tajné služby sa riadia "prioritami" schválenými Obamou, ale o konkrétnych objektoch sledovania rozhodujú samé.
Obama v reakcii na medializované informácie telefonoval s Merkelovou a uistil ju, že nevedel nič o odpočúvaní jej mobilu a keby o tom vedel, okamžite by vydal rozkaz na zastavenie takejto činnosti. Noviny Bild am Sonntag však s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje napísal, že Obama o sledovaní Merkelovej vedel najmenej od roku 2010, keď ho mal o celej operácii osobne informovať šéf NSA Keith Alexander. Predstavitelia NSA ale popreli aj toto tvrdenie.
Informácie, že NSA odpočúvali telefonické hovory v rôznych štátoch sveta, začali médiá zverejňovať 21. októbra, pričom sa odvolávali na dokumenty získané bývalým spolupracovníkom amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom. Okrem iného z nich vyplýva, že NSA zaznamenala hovory vyše 70 miliónov francúzskych občanov, no na rôznych úrovniach monitorovala aj hovory v Rusku, Brazílii, Mexiku, Austrálii, najviac však v Afganistane, Pakistane, Iráne, Saudskej Arábii a Iraku.