TASR/AP
StoryEditor

USA vyzvali Severnú Kóreu, aby sa vrátila k diplomatickým rozhovorom

18.04.2022, 13:16
Autor:
TASRTASR
Severná Kórea vykonala tento rok viac než dvanásť skúšok zbraní.

Severná Kórea sa musí vrátiť na cestu diplomacie, uviedol v pondelok hlavný americký vyslanec pre túto krajinu. Vyjadril sa po sérii raketových skúšok Pchjongjangu a rastúcich náznakoch, že sa izolovaný štát pripravuje obnoviť jadrové testy. Informovala o tom agentúra AFP.

Severná Kórea (KĽDR) vykonala tento rok viac než 12 skúšok zbraní, z nich poslednú uplynulý víkend, keď podľa štátnych médií otestovala zbraňový systém krátkeho dosahu, ktorý údajne zvýši "účinnosť operácie taktických jadrových zbraní".

Osobitný predstaviteľ USA pre Severnú Kóreu Sung Kim v pondelok pricestoval na päťdňovú návštevu Soulu a stretol sa s juhokórejským partnerom No Kju-dukom.

Po rozhovoroch obaja spoločne odsúdili eskalačné kroky Pchjongjangu vrátane podľa ich slov "najmenej troch" vypustení interkontinentálnych balistických striel.

"Zhodli sme sa na potrebe dôraznej reakcie na destabilizujúce konanie zo strany KĽDR," povedal Kim novinárom. "Hovorili sme aj o tom, ako reagovať na budúce kroky KĽDR vrátane možnej jadrovej skúšky."

"Znova vyzývam Pchjongjang, aby s nami pokračoval v diplomatickej ceste. Chcem objasniť, že nemáme nijaký nepriateľský úmysel voči KĽDR," dodal americký vyslanec.

Pchjongjang dosiaľ ponuky na rozhovory odmieta s argumentom, že Washington voči nemu vedie nepriateľskú politiku.

Kimova návšteva prišla v čase, keď americké a juhokórejské ozbrojené sily začali spoločné deväťdňové vojenské cvičenie. Severná Kórea na takéto cvičenia vždy reaguje pobúrene a označuje ich za prípravu na vojnu.

"Toto cvičenie je obranným cvičením obranných veliteľských stanovíšť pomocou počítačovej simulácie a nezahŕňa žiaden nácvik vojenských manévrov," uviedla v nedeľu juhokórejská armáda.

01 - Modified: 2023-03-28 17:51:13 - Feat.: - Title: USA podporili myšlienku špeciálneho tribunálu pre Rusko. Súdil by ho za agresiu voči Ukrajine 02 - Modified: 2023-03-28 18:14:45 - Feat.: - Title: USA reagujú na ruské pozastavenie jadrovej zmluvy. Prestanú zdieľať údaje o svojom arzenáli s Moskvou 03 - Modified: 2023-03-28 14:27:29 - Feat.: - Title: Na cirkevnej škole v Nashville útočila transrodová osoba, ktorá tam v minulosti študovala. Zabila šesť ľudí 04 - Modified: 2023-03-28 13:47:57 - Feat.: - Title: Nemecký protimonopolný úrad začal preverovať Microsoft 05 - Modified: 2023-03-28 12:43:11 - Feat.: - Title: Dôkaz významného technického pokroku: Kim ukázal novú jadrovú hlavicu. Je menšia, aby zasiahla aj USA
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. marec 2023 00:17