Politici v Nemecku počúvali a vykonávali pokyny, ktoré prichádzali z plynárenskej spoločnosti Gazprom. Ruský gigant mal mať podľa interných dokumentov vplyv na ministerskú predsedníčku Meklenburska-Predpomoranska Manuelu Schwesigovú a ďalších krajinských politikov.
Získal ich nemecký denník Die Welt, ktorý o tom zverejnil správu.
Vznik nadácie
Poverený riadením nadácie bol vtedajší krajinský minister energetiky Christian Pegel (SPD) a vtedajší šéf štátneho kancelárstva Heiko Geue. No hlavné slovo mal niekto iný. Dotyční politici získavali inštrukcie od nemeckého manažéra komunikácie Nord Stream 2.
Plynovod Nord Stream 2, ktorý ústi z mora práve v tejto spolkovej krajine, bol tamojšou vládou označený za dôležitý projekt pre energetickú bezpečnosť krajiny a dôležitú prechodovú technológiu.
„Ak máme vyradiť uhoľné elektrárne a jadrovú energiu, potom potrebujeme prechodovú technológiu,“ ohlásila vlani vznik nadácie Manuela Schwesigová.
„Pevne veríme, že plynovod cez Baltské more je nevyhnutný pre úspešný energetický prechod,“ doplnila. Nadácia patrí spolkovej krajine, a tá dúfala, že ňou ochráni spoločnosti od sankčných balíkov USA.
Čo prezrádza komunikácia
Krajinská koalícia SPD a konzervatívcov Angely Merkelovej CDU plánovala vďaka nadácii rýchlo nakúpiť a potom skladovať napríklad stavebný materiál, ktorý by poslúžil na dokončenie plynovodu. Hlavný vklad 20 miliónov eur mal dať nadácii Gazprom, 200-tisíc Nemecko.
V dokumentoch tiež stojí, že zamestnanec ruského plynárenského gigantu napríklad poslal 25. novembra 2020 do hlavného mesta spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko Schwerinu e-mail, v ktorom stálo: „Dovoľte mi nasledujúci komentár: Mali by sme sa pokúsiť postaviť nadáciu ako „múdru odpoveď“ na tvrdé správanie USA.“ Pokyn vykonala kancelárka Schwesigová.
Z e-mailu Christiana Pegela kolegovi Geueovi z 23. novembra potom vyplynulo, že sa Pegel vždy riadil pokynmi dcérskej spoločnosti Gazpromu.
„Hovoril som so zástupcami NoSt-2. Týkali sa ich tri zmeny, ktoré som vložil a žlto označil,“ píše sa v dokumentoch, ktoré má Die Welt k dispozícii.
Dôverné informácie
Tu však príbeh zďaleka nekončí. Manažér komunikácie Nord Stream 2 v Nemecku si vyžiadal miesto na plánovanom stretnutí schwerinskej vlády s novinármi. Na tlačovom brífingu si tak mohol nahrávať a prepisovať všetko, čo bolo povedané.
Druhý deň to skúsil opäť, tentokrát zažiadal o telefonické spojenie. „Samozrejme len pasívne a iba na počúvanie“. Nikde sa neuvádza, že by boli voči takémuto postupu zo strany štátnej správy nejaké námietky.
V úzkych sa ocitla aj samotná Schwesigová. Z tajných dokumentov vyplýva, že plynárenská spoločnosť predložila jej vláde vlastnú komunikačnú stratégiu. Obsahovala aj dôverné informácie, ktoré boli verejnosti neprístupné.
V časti „Len pre internú potrebu – podstata nadácie“ sú uvedené niektoré triky, vďaka ktorým sa dcérska spoločnosť Gazpromu vyhýbala americkým sankciám.
Prešetrí sa to
V nedávnom vyhlásení však Schwesigová priznala, že nepostupovala správne. „S vedomím toho, čo dnes vieme, bolo zotrvanie na projekte Nord Stream 2 a založenie Nadácie pre klímu a životné prostredie chybou. Chybu som urobila aj ja.“
To však stranám nestačí. Žiadajú, aby bol vytvorený vyšetrovací výbor, ktorý by objasnil vplyv Ruska pri založení nadácie a úlohu Schwesigovej.