Predstavitelia ukrajinských pravoslávnych cirkví dnes na cirkevnom sneme v Kyjeve schválili zlúčenie svojich organizácií v nezávislú ukrajinskú národnú cirkev. Potvrdil to podľa tlačových agentúr ukrajinský prezident Petro Porošenko. Synoda už podľa agentúry Interfax zvolila aj najvyššieho predstaviteľa novej cirkvi - Jepifanij sa stal metropolitom kyjevským a celej Ukrajiny.
"Tento deň vojde do dejín ako posvätný deň - deň konečnej nezávislosti na Rusku," vyhlásil podľa agentúry Reuters ukrajinský prezident pred tisíckami prívržencov.
Jeden z kľúčových bodov kampane
Výsledok synody má umožniť konštantínopolskému patriarchátu vyhlásiť vytvorenie novej samostatnej ukrajinskej cirkvi, nezávislej na Moskve. Pred Kyjevskou katedrálou svätej Sofie z 11. storočia, kde sa snem za zatvorenými dverami stretol, sa dnes zhromaždili tisíce ľudí s ukrajinskými vlajkami, aby podporili cirkevné odlúčenie od Ruska, napísali zahraničné tlačové agentúry. Na bezpečnosť v centre Kyjeva dohliadalo 4000 policajtov.
"Vytvorenie našej cirkvi je ďalším vyjadrením nezávislosti Ukrajiny a vy ste hlavnými účastníkmi tejto historickej udalosti," povedal ku zhromaždenému davu Porošenko, ktorý prišiel na synodu ako čestný hosť. "Modlíme sa, aby sa ukrajinská cirkev dnes stala skutočnosťou," vyhlásil prezident, ktorý z vytvorenia nezávislej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi urobil jeden z kľúčových bodov svojej ešte nezačatej kampane za znovuzvolenie do najvyššej štátnej funkcie na jar 2019.
Väčšina biskupov, kňazov a laikov na zhromaždení pochádzala z dvoch Kyjevu lojálnych cirkví, ktoré však ostatné pravoslávne cirkvi na svete podľa cirkevného práva doteraz neuznávali. Z tretej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi vernej Moskve sa podľa médií dostavili na dnešnú synoda len dvaja z viac ako jej 90 biskupov.
Moskovský patriarcha sa sťažoval aj pápežovi
Porošenko podpísal začiatkom novembra v Istanbule zmluvu o spolupráci medzi Ukrajinou a konštantínopolským pravoslávnym patriarchátom. Tá umožňuje medzinárodne uznaný vznik samostatnej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Predpokladalo to však zjednotenie všetkých troch pravoslávnych cirkví, fungujúcich v krajine paralelne.
Konštantínopolský patriarcha Bartolomej má v právomoci udeľovanie cirkevnej autonómie a príslušný dokument o osamostatnení odovzdá novému ukrajinskému metropolitovi.
Ukrajinská vetva pravoslávnej cirkvi, ktorá sa v 90. rokoch 20. storočia jednostranne odtrhla od moskovského patriarchátu, sa usilovala o autonómiu už dlho, ale bezvýsledne. Tento rok sa konštantínopolský patriarcha, ktorý má ako jediný právo udeľovať tzv. autokefaliu, rozhodol vyjsť požiadavkám Kyjeva v ústrety.
Proti tomu sa ostro stavia ruská pravoslávna cirkev, ktorej moskovský patriarcha Kirill sa na Ukrajinu sťažoval v listoch odoslaných hlavám svetových cirkví i medzinárodných organizácií, vrátane pápeža Františka a generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.