Reuters
StoryEditor

Polícia ukončila rukojemnícku drámu v Kolíne. Páchateľ je s vážnymi zraneniami v nemocnici

15.10.2018, 14:07
Autor:
ČTKČTK
Podľa policajného hovorcu muž najprv zapálil v reštaurácii rýchleho občerstvenia takzvaný Molotovov koktail.

Troch zranených si vyžiadal dnešný incident na stanici v Kolíne nad Rýnom na západe Nemecka, pri ktorom muž najprv zapálil v reštaurácii takzvaný Molotovov koktail a následne niekoľko hodín držal v staničnej lekárni rukojemníkov.

Páchateľa polícia pri zásahu vážne zranila, a musel sa preto podrobiť operácii. Ďalšími zranenými sú jeho rukojemníci a 14-ročná dievčina, ktorú popálila horľavá zmes. Motív činu nie je zatiaľ jasný, polícia však nevylučuje, že išlo o teroristický útok.

Kolínska polícia dostala hlásenie o incidente na rušnej stanici v centre mesta o 12:42 SELČ. Podľa policajného hovorcu muž najprv zapálil v reštaurácii rýchleho občerstvenia takzvaný Molotovov koktail.

Oheň popálil štrnásťročnú dievčinu, ktorá bola následne vo vážnom stave previezená do nemocnice. V reštaurácii sa spustil protipožiarny systém, ktorý začal namiesto kropiť.

Zrejme kvôli tomu muž zamieril do neďalekej lekárne, kde si vzal jednu ženu ako rukojemníčku. Podľa očitých svedkov kričal, že patrí k teroristickej organizácii Islamský štát, a následne sa v lekárni zatarasil.

V snahe rukojemníkov oslobodiť policajti pri zásahu násilníka niekoľkokrát postrelili. Muž mal podľa polície v ruke zbraň, pričom nebolo jasné, či je pravá alebo nie.

Na mieste sa podľa policajného hovorcu našli tiež urýchľovač horenia a malé propanbutanové fľaše používané pri stanovaní. Plynové fľaše muž v istom okamihu pripevnil na rukojemníkov a pri policajnom zásahu sa ich pokúsil zapáliť.

Zadržiavaná žena utrpela ľahké zranenia, násilník bol na mieste činu oživovaný a v nemocnici sa musel podrobiť akútnej operácii.

Vzhľadom k jeho stavu, nebolo muža zatiaľ možné vypočuť. Jeho totožnosť tak nie je jasná. Na mieste činu sa však našli dokumenty 55-ročného Sýrčana, ktoré "s vysokou pravdepodobnosťou" patria páchateľovi.

Držiteľ týchto dokumentov môže v Nemecku legálne zdržiavať do polovice roku 2021. Polícii je známy od roku 2016, a to kvôli rozsiahlej trestnej činnosti, predovšetkým krádežiam a drogovým deliktom.

Po celú dobu akcie bola stanice mimo prevádzky a diaľkové i medzimestské vlaky smerovali na iné stanice. Kolínska stanica patrí medzi najväčšie v Nemecku a je v tesnom susedstve slávnej katedrály. Denne ním prejde približne 1300 vlakov s až 280-tisíc cestujúcimi.

01 - Modified: 2023-10-01 08:52:05 - Feat.: - Title: Obľúbenou dovolenkovou destináciou otriasla mohutná explózia, odpálil sa samovražedný atentátnik 02 - Modified: 2023-08-31 07:26:38 - Feat.: - Title: Atentát na Lenina je opradený nejasnosťami, boľševici po ňom v krajine rozpútali peklo 03 - Modified: 2023-07-21 22:36:33 - Feat.: - Title: Násťročná matka z Miami sa pokúsila najať nájomného vraha, aby zabil jej trojročného syna 04 - Modified: 2023-07-20 11:41:13 - Feat.: - Title: Mexický Jánošík: Kontroverzný Pancho Villa prepisoval dejiny svojej krajiny, trúfol si zaútočiť aj na USA 05 - Modified: 2023-07-14 10:33:31 - Feat.: - Title: Poľsko zadržalo mladíka, ktorý údajne plánoval islamistický atentát. Na islam konvertoval 18-ročný muž vlani
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2023 21:31