Za rozsiahly kybernetický útok škodlivým softvérom, ktorý v máji zasiahol desaťtisíce počítačov vo viac ako 150 krajinách sveta, je zodpovedná Severná Kórea.
Každý, kto ohrozuje Spojené štáty, bude bratý na zodpovedať, pohrozil Bossert, označiac "zlomyseľné správanie" medzinárodne izolovanej KĽDR za stále viac "nehoráznejšie".
Bossert sa má k tejto téme v utorok vyjadriť konkrétnejšie, uviedla DPA s odvolaním sa na zdroje v Bielom dome.
Už krátko po vlne útokov experti z renomovaných spoločností Symantec a Kaspersky Lab zaoberajúcich sa kybernetickou bezpečnosťou uviedli, že časť kódu použitá v jednej z prvých verzií malvéru WannaCry je zhodná s tou, akú používa aj skupina Lazarus Group. Tá je podľa mnohých počítačových odborníkov platformou severokórejských hackerov, ktorí podnikajú opakované útoky za účelom získania finančných prostriedkov.
Skupine Lazarus je pripisovaná séria počítačových útokov okrem iného na spoločnosť Sony Pictures v roku 2014 a centrálnu banku Bangladéša, pri ktorej bolo minulý rok ulúpených 81 miliónov dolárov. Severná Kórea však obvinenia z podpory tejto skupiny odmietla.
Vydieračský vírus WannaCry zablokoval v máji napadnuté počítače a za ich opätovné sprístupnenie požadoval výkupné 300 dolárov vo virtuálnej mene bitcoin. Postihnuté boli najmä súkromné osoby, ale aj veľké spoločnosti ako Deutsche Bahn a Renault alebo britský zdravotnícky systém NHS.