Najstarší národný park na svete je známy predovšetkým pre svoju divočinu a geotermálne úkazy, ktoré vďačia za svoju existenciu bohatej vulkanickej činnosti. Pri návšteve rozhodne nezabudnite na gejzír Old Faithful, ktorý chrlí vodu s parou až do výšky 55 metrov. Keď sa povie Yellowstone, alebo rozprávkovo Jellystone, snáď každý si spomenie na kreslenú postavičku, ktorú pozná celý svet - medveďa Yogiho. Naživo tu môžete naraziť na ozajstné medvede grizzly alebo vlky či voľne žijúce stáda bizónov. „V amerických parkoch žije veľmi veľa medveďov, preto pri kempovaní nenechávajte jedlo v stane ani v aute. Všade nájdete špeciálne skrinky, ktoré sú tu práve kvôli ochrane pred medveďmi,“ varuje Miroslava Zelenáková. V Yellowstone sa môžete povoziť na loďkách alebo si zarybárčiť. Vďaka upraveným cestám sa pohodlne dostanete ku všetkým hlavným zaujímavostiam.Wikimedia Commons
StoryEditor

Spojené štáty vystúpia z organizácie UNESCO, nepáčia sa im protiizraelské postoje

12.10.2017, 15:52
Autor:
TASRTASRČTKČTK
Vedenie UNESCO už potvrdilo, že od USA dostalo oficiálne oznámenie o odchode.

Spojené štáty opustia na konci tohto roka Organizáciu Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO). Vo vyhlásení to dnes uviedlo americké ministerstvo zahraničia.

Rezort americkej diplomacie ďalej uvádza, že o tomto rozhodnutí informoval riaditeľku organizácie Irinu Bokovovú. Spojené štáty si však hodlajú ponechať v UNESCO štatút "stáleho pozorovateľa".

Problém je Palestína

Podľa agentúry AP krok súvisí s niekoľkými rezolúciami, ktoré organizácia v minulosti prijala a ktoré Washington vníma ako protiizraelské. Americké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že dôvodom odchodu USA z UNESCO je zaujatosť voči Izraelu a potreba "základnej reformy" tejto organizácie.

Vedenie UNESCO už potvrdilo, že od Spojených štátov dostalo oficiálne oznámenie o odchode z organizácie, ktorá okrem iného rozhoduje o zápise kultúrnych a prírodných pamiatok na zoznam svetového dedičstva. Rozhodnutie Washingtonu označila organizácia za stratu pre "rodinu Spojených národov".

Spojené štáty prestali už v roku 2011 posielať do UNESCO príspevky potom, čo sa členom stala Palestína. Spojené štáty do UNESCO ročne prispievali 80 miliónmi dolárov - pätinou rozpočtu organizácie. V súčasnosti je ich dlh voči UNESCO približne 550 miliónov dolárov.

01 - Modified: 2023-09-17 19:22:07 - Feat.: - Title: Historické centrum mesta Erfurt zaradili na Zoznam svetového dedičstva UNESCO 02 - Modified: 2023-09-17 14:41:56 - Feat.: - Title: UNESCO zaradilo starobylé mesto Jericho v Predjordánsku do Svetového dedičstva 03 - Modified: 2023-09-15 16:56:49 - Feat.: - Title: UNESCO zaradilo lokality v Kyjeve a Ľvove na zoznam ohrozených pamiatok 04 - Modified: 2023-09-14 19:01:00 - Feat.: - Title: Benátky nezaradia na zoznam ohrozeného kultúrneho dedičstva UNESCO 05 - Modified: 2023-09-05 19:03:43 - Feat.: - Title: UNESCO zvažuje zaradiť pamiatky v Kyjeve a Ľvove na zoznam ohrozeného dedičstva
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 17:15