Bezpečnostná rada OSN už vyčerpala svoje možnosti na zastavenie jadrového programu KĽDR. USA tak chcú problém odovzdať Pentagónu, vyhlásila v nedeľu americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová.
Pozrite si aj rozhovor so slovenským cestovateľom Martinom Navrátilom, ktorý Severnú Kóreu navštívil:
O nutnosti viac tlačiť na Pchjongjang predtým telefonicky hovorili prezidenti USA a Južnej Kórey. "Obaja sa zhodli na posilnení spolupráce a na tom, že treba uvaliť silnejšie sankcie s praktickým dopadom na Severnú Kóreu, aby si uvedomila, že jej provokatívne správanie povedie k ďalšej diplomatickej izolácii a k ekonomickému nátlaku," uviedol hovorca juhokórejského prezidenta.
Po sérii severokórejských jadrových a raketových testov Bezpečnostná rada OSN sankcie voči Pchjongjangu naposledy sprísnila začiatkom tohto týždňa. Tieto opatrenia okrem iného zakazujú vývoz textilu, teda druhej najväčšej severokórejskej vývoznej položky. Obmedzujú aj dovoz ropy a zakazujú vydávanie nových pracovných povolení pre občanov KĽDR.
Severná Kórea v reakcii varovala, že ďalej vystupňuje svoje zbrojné programy ako odpoveď na "zlovoľné" sankcie. V piatok Severná Kórea odpálila cez japonské územie ďalšiu balistickú raketu.
Severokórejské jadrové a raketové testy budú tiež hlavnou témou Valného zhromaždenia OSN, ktorého verejná diskusia sa začne v utorok v New Yorku. Stredom pozornosti bude americký prezident Donald Trump a jeho francúzsky kolega Emmanuel Macron, ktorí sa zasadnutia zúčastnia prvýkrát.
Generálny tajomník OSN António Guterres označil situáciu okolo množiacich sa jadrových a raketových testov KĽDR za "najnebezpečnejšiu krízu, ktorej teraz čelíme".
Hoci počas zasadnutia Valného zhromaždenia nie je plánované žiadne osobitné rokovanie o KĽDR, viacero štátnikov plánuje prezentovať svoje rozdielne návrhy, ako najvhodnejšie pristupovať k severokórejskému režimu.
Washington sa v postojoch líši predovšetkým od Číny a Ruska, ktoré uprednostňujú rokovania pred sankciami.