Vojna so Severnou Kóreou by bola katastrofou a Spojené štáty stále uprednostňujú diplomatické riešenie sporu. V čase, keď si Biely dom a Pchjongjang vymieňajú ostré vyhrážky, to vyhlásil americký minister obrany James Mattis.
Napäté vzťahy medzi oboma krajinami sa v týchto dňoch vyhrotili po tom, čo prezident Donald Trump opakovane pohrozil KĽDR možným úderom v prípade pokračovania vyhrážok. Pchjongjang oznámil, že chystá podrobný plán raketového útoku na americký tichomorský ostrov Guam.
Najviditeľnejším výsledkom diplomatických akcií v posledných dňoch bolo sobotňajšie rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN o nových sankciách proti KĽDR. "Ako často vidíte Francúzsko, Čínu, Rusko a USA v nejakej veci hlasovať jednomyseľne?" naznačil Mattis, v čom vidí spomínané pokroky.
Spor medzi USA a KĽDR sa vyhrotil po sérii severokórejských raketových testov. Pchjongjang nedávno pohrozil, že disponuje balistickou strelou schopnou dosiahnuť akékoľvek miesto na americkom území. Trump potom prišiel so sériou ostrých výrokov, v ktorých KĽDR okrem iného varoval pred "ohnivou zlobou, akú svet nevidel".
Americkí vojenskí predstavitelia dnes podľa AP potvrdili, že USA neustúpia od príprav každoročných spoločných manévrov s juhokórejskými jednotkami. Vzdušné, pozemné a námorné cvičenie by malo prebehnúť od 21. do 31. augusta a zúčastnia sa ho desaťtisíce vojakov oboch krajín.
Kým Washington manévre označuje za test pripravenosti na obranu proti prípadnej agresii KĽDR, Pchojongjang hovorí o ohrození vlastnej bezpečnosti a zvyčajne reaguje novými raketovými testami.