Prevenciou pred nakazením sa vtáčou chrípkou je dodržiavanie zásad osobnej hygieny. "Ak osoba, ktorá bola v kontakte s chorým, resp. uhynutým vtákom a má príznaky podobné chrípke, kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára, resp. ambulantnú pohotovosť a informuje o tejto skutočnosti. Očkovanie proti sezónnej chrípke môže prispieť k ľahšiemu priebehu ochorenia," hovorí hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Pri chove hydiny v zajatí je podľa jeho slov potrebná zvýšená ostražitosť. Rovnako aj pri styku s voľne žijúcim vtáctvom, je dôležité dbať na dodržiavanie zásad biologickej bezpečnosti a ochrany chovov.
Ako sa prenáša
"V prípade spozorovania príznakov, ktoré by mohli svedčiť o nákaze vtáctva, najmä náhly úhyn, pokles v príjme potravy a vody, prípadne iné klinické príznaky ochorenia, alebo pri náleze uhynutého či umierajúceho voľne žijúceho vtáka, je potrebné urýchlene informovať miestnu príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu," upozornil Mikas.
Prenos vtáčej chrípky na človeka je možný priamym kontaktom s chorými, respektíve uhynutými zvieratami pri nedodržaní zásad osobnej hygieny. Nakaziť sa možno napríklad vdýchnutím prachu s obsahom výlučkov zvierat, kontaktom s povrchom vajec či výlučkami z chorých zvierat a odpadmi. Infikovať sa možno aj priamym kontaktom s nakazenou osobou.
"Miestom vstupu vírusu do organizmu človeka sú ústa, nos a očné spojovky. Riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky na ľudí je nízke, existuje najmä u ľudí prichádzajúcich do styku s vtákmi," doplnil Mikas.
Nástup je náhly
Infekcia vírusom chrípky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. "Nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 až 40 stupňov Celzia. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle," priblížil Mikas. Inkubačná doba pri infekcii vírusom vtáčej chrípky je v priemere sedem dní, maximálne desať dní.
Liečba chrípky je symptomatická, v prípade potreby sa používajú antivirotiká. Dopad ochorenia je ovplyvnený viacerými faktormi, ako sú vek, rôzne chronické ochorenia, fajčenie, očkovanie proti chrípke a predchádzajúca infekcia antigénne podobným kmeňom vírusu chrípky. Ochorenia vo väčšine prípadov končia vyzdravením.
Tretí potvrdený prípad
Na Slovensku sa potvrdil tretí prípad vtáčej chrípky. V obci Veľké Kosihy v okrese Komárno našli poľovníci 26 uhynutých labutí, informuje na Facebooku RTVS.
Nákaza sa v uplynulých dňoch objavila v Košiciach v zoologickej záhrade, informoval o tom Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.