Výrobcom polovodičov ďalej rýchlo ubúda zásob. Nedostatok mikročipov vo svete pretrváva, upozorňuje americká vláda. V decembri mali výrobcovia čipov zásoby na menej ako päť dní, zatiaľ čo štandard pred pandémiou bol asi 40 dní, ukázal prieskum medzi viac ako 150 spoločnosťami.
K tomu sa pridala práca z domu a školská výučba na diaľku, čo si často vyžiadalo nákup ďalšieho počítačového vybavenia. Výrobcovia čipov na výrazne vyšší dopyt nedokázali zareagovať.
Situáciu im potom skomplikovali aj uzávery zavedené kvôli pandémii, a niekedy aj nedostatok zamestnancov, pokiaľ časť z nich musela kvôli nákaze covidom-19 zostať v karanténe. Nedostatok čipov výrazne narušil plány kľúčových odvetví ekonomiky.
Čipy sa využívajú v miliónoch výrobkov, od áut cez práčky až po chytré telefóny a ďalšie zariadenia.
"Ako sa prudko zvyšuje dopyt a výrobné závody pracujú s využitím všetkých kapacít, tak je jasné, že jediným riešením tejto krízy je z dlhodobého hľadiska obnova domácich výrobných kapacít," uviedla v americká ministerka obchodu Gina Raimondová.
Prieskum tiež ukázal, že dopyt po čipoch bol v minulom roku až o sedemnásť percent vyšší v porovnaní s rokom 2019, teda z obdobia pred pandémiou. Politici z americkej Demokratickej strany v utorok predstavili návrh, ktorého cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť Spojených štátov proti Číne.
Návrh tiež počíta s investíciami v objeme 52 miliárd dolárov do výroby polovodičov a súvisiaceho výskumu. Financovanie americký Senát schválil už vlani v júni, poznamenala BBC.
Administratíva prezidenta Joea Bidena sa snaží presvedčiť Kongres, aby financovanie na zvýšenie výroby čipov v Spojených štátoch podporil. Nedostatok týchto kľúčových súčiastok prispel k problémom, s ktorými sa kvôli pandémii už viac ako rok stretávajú dodávateľské reťazce.
Americký výrobca mikročipov Intel minulý týždeň oznámil, že investuje 20 miliárd dolárov do výstavby ďalšieho výrobného závodu v štáte Ohio. Jeho plány by tam mohli viesť k vytvoreniu najväčšieho svetového komplexu na výrobu polovodičov.
Už vlani v novembri oznámil juhokórejský výrobca čipov Samsung, že si zvolil lokalitu blízko mesta Taylor v Texase pre výstavbu závodu za 17 miliárd dolárov na výrobu počítačových čipov. Očakáva sa, že továreň začne fungovať do druhého polroka 2024. Pre Samsung je to najväčšia investícia, akú kedy v Spojených štátoch uskutočnil.