Kým západná civilizácia ráta svoj letopočet od Krista, slovenská filmografia od Jánošíka. Dejiny našej kinematografie však siahajú hlbšie.
Zrodila sa s prvým filmovým predstavením, ktoré sa 19. decembra 1896 odohralo v Košiciach. Veľký úspech nemalo, už prvá repríza sa pre nezáujem publika zrušila, no pohyblivé obrázky Slovákov nakoniec predsa len opantali.
Dôkazom je Elektro Bioskop. Prvé stále kino, ktoré sa v Bratislave otvorilo 5. septembra 1905 a vo svojom druhom pôsobisku na Hviezdoslavovom námestí dodnes funguje pod názvom Mladosť.
Zaručene sa v ňom premietalo aj dielko Rýchlik medzi Košicami a Bohumínom, pravdepodobne prvý odtlačok Slovenska na filmovom páse. Rovnako ako krátke filmy o Vysokých Tatrách či Turčianskom Svätom Martine vznikol pre potreby produkčných firiem sídliacich v Budapešti.
Zastavenie prvé. Jánošík
Keď v roku 1920 v Andrejovi Šustekovi, majiteľovi továrne na premietacie prístroje v Chicagu, skrsla túžba natáčať na Slovensku historické snímky, písal sa filmový pravek. Svoj celovečerný film ešte nestihol nakrútiť ani Charlie Chaplin.
Napokon The Kid a Jánošík uzreli svetlo sveta v rovnakom roku – a naša krajina sa tak zaradila k filmovým priekopníkom.
Bez amerických Slovákov by to však nešlo. Filmová spoločnosť Tatra Film Corporation, ktorú založili so zámerom nakrúcať „drámy, veselohry, cestopis...
Zostáva vám 85% na dočítanie.