Dopyt po tejto pálenke rastie tak rýchlo, že surovina na jej výrobu nestačí dozrievať. Trvá totiž približne sedem rokov, kým modrá agáve, z ktorej sa tequila vyrába, dorastie do správnej kvality, napísal španielsky denník El País.
V posledných dvoch rokoch vzrástla cena mexickej tequily asi šesťnásobne. Dôvodom je okrem stúpajúceho dopytu práve nedostatok dozretých agáve. Tequila sa dá vyrábať aj z mladších rastlín, ale získava sa z nich menšie množstvo alkoholu.
Osem z desiatich fliaš mexickej tequily išlo vlani na export. Do cudziny vyviezli až 213 miliónov litrov tejto pálenky, z toho asi 80 percent do Spojených štátov amerických.
USA sú po Mexiku druhým najväčším konzumentom tequily, prekvapivo za nimi sa umiestnili Litovci.
V posledných rokoch sa pestovatelia modrej agáve stretávajú čoraz častejšie na svojich farmách so zlodejmi. V štáte Jalisco, ktorý je historickým domovom modrej agáve, preto minulý rok zvýšili tresty za krádež tejto rastliny na päť až pätnásť rokov väzenia.
O popularite tequily svedčí aj to, že niektoré celebrity majú jej vlastnú značku. V mexickom Jaliscu vyrábal tequilu aj americký herec George Clooney, ktorý ju ale minulý rok predal. Od roku 2009 má svoju tequilu aj americký spevák Justin Timberlake.
Už starí Aztékovia prišli na to, že modrá agáve má magické účinky. Začali z nej preto vyrábať nápoj pulque. Ten sa robí kvasením šťavy z agáve a dodnes je národným nápojom Mexičanov.
Destilovať tequilu ale začali až Španieli v 16. storočí pri dedinke Tequila. Prvú veľkovýrobu preslávil don Pedro Sánchez de Tagle, markíz z Altamiry, ktorého označujú za "otca tequily".
Pravá tequila sa môže vyrábať iba v piatich mexických spolkových štátoch - Guanajuato, Michoacán, Nayarit, Tamaulipas a Jalisco. Modrá agáve sa pestuje v štáte Jalisco, vrátane starodávneho priemyselného zariadenia na výrobu tequily, ktorý patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
