Vo svete vedy sa v uplynulom týždni objavilo viacero zaujímavých správ. Vývojové zmeny lakťa pomáhali predkom ľudí pri lezení, Japonsko nasadí do boja proti záškoláctvu roboty a depresia môže prispieť k rozvoju cukrovky druhého typu. Prinášame súhrn najnovších poznatkov z vedy a techniky.
U ľudoopov a prvých ľudí sa podľa štúdie tieto schopnosti vyvinuli s cieľom spomaliť ich pohyb pri zliezaní zo stromov. Vedci z Dartmouth College štúdiu zverejnili v žurnále Royal Society Open Science. Pri výskume využili športovú analýzu a softvér, aby porovnali videá a fotografie šimpanzov a druhu malých opíc zo západnej Afriky pri lezení vo voľnej prírode.
Trieda robotov
Žiaci budú môcť robotov, ktorí ich v škole fyzicky nahradia, ovládať z domu. Podľa japonských médií bude robot s výškou jeden meter samohybný a žiak bude môcť prostredníctvom neho chodiť na hodiny, diskutovať so spolužiakmi či sa zúčastňovať na rôznych podujatiach.
Depresia a cukrovka
Depresia môže priamo prispieť k rozvoju cukrovky druhého typu. Vyplýva to z výskumu expertov z Univerzity v Surrey v Spojenom kráľovstve.
"Táto mimoriadne významná štúdia nám prináša nové poznatky o spojitosti genetiky, diabetu druhého typu a depresie a potvrdzuje, že depresia môže prispieť k rozvoju tohto typu diabetu," uviedla Elisabet Robertsonová, riaditeľka pre oblasť výskumu v Diabetes UK.
Výsledky štúdie podľa nej môžu zdravotníkom pomôcť zlepšiť starostlivosť a podporu pre ľudí trpiacich depresiami a zabrániť výskytu ďalších prípadov metabolického ochorenia diabetes mellitus druhého typu. Vedci však žiadnu priamu príčinnosť medzi depresiou a DM 2 nepotvrdili.