Tím európskych vedcov porovnal bakteriálnu záťaž vzoriek odobratých z mužských brád a psov. Skutočným účelom štúdie uverejnenej v júli 2018 v časopise European Radiology bolo zistiť, či je z hygienického hľadiska v poriadku používať ľudské MRI zariadenia na skenovanie psov. Väčšina veterinárnych kliník totiž podľa výskumného tímu nemá špecializovaný skener zvierat a nákup a údržba týchto zariadení je nákladná.
Ako ich porovnávaciu skupinu výskumníci vybrali 18 bradatých mužov, ktorí tiež mali pripravované MRI vyšetrenia na jednom z troch rádiologických oddelení zúčastňujúcich sa štúdie. Tím "opatrne" pritlačil petriho misky na brady spolu s tampónmi z úst mužov. V publikácii neuviedol, prečo si ako porovnávaciu skupinu vybral práve mužov s bradami.
Mali teda brady viac baktérií ako srsť? "Všetkých 18 mužov vykazovalo vysoké počty baktérií, zatiaľ čo sedem psov vykazovalo mierny počet baktérií a 23 psov malo vysoké počty baktérií. V mužských bradách sa našlo viac ľudských patogénnych baktérií ako v srsti psov. U ľudí a 4 z 30 psov sme našli ľudské patogénne baktérie, avšak tento rozdiel nespĺňa štatistickú významnosť (p = 0,074)," znie výsledok štúdie.
Mali by sa teraz muži obávať, že by mohli kvôli baktériám v bradách ochorieť? Táto štúdia nebola navrhnutá tak, aby na to priniesla odpoveď, aj keď iné výskumy ukázali, že si s tým pravdepodobne nemusia robiť starosti, napríklad podľa jednej z roku 2015 mali tváre bradatých zdravotníckych pracovníkov podobné počty baktérií ako tí, ktorí mali bradu oholenú, uvádza The Guardian.
Okrem toho veľká väčšina baktérií je neškodná a niektoré môžu byť aj prospešné. Navyše priložte petriho misku na takmer čokoľvek a pravdepodobne vypestujete skutočnú záhradu baktérii.
Ako sme už spomenuli, cieľom tejto štúdie bolo zistiť, či je v poriadku priviesť psov do ľudských prístrojov MRI. "V štúdii sme ukázali, že psy nepredstavujú významné hygienické riziko pre ľudí, aj keď využívajú rovnaké skenovacie zariadenie MRI," píše tím.