Čo je v tomto roku lepšie, živnosť alebo eseročka? Takto zistíte, čo je pre vás najvýhodnejšie z hľadiska odvodov a daní. Prinášame vám výber z otázok našej poradne. Odpovedal právnik Ján Marônek z firmy M2 Business.
Podľa môjho názoru je najvýhodnejšie nezamestnať sa. Poistenie pre prípad napríklad staroby je lepšie riešiť cez privátny sektor, keď za to, čo zaplatím, dostanem viac. Samozrejme, zdravotné poistenie treba platiť aspoň v minimálnej výške cca 57 eur/mesiac.
Živnosť by som pravdepodobne zrušil. Je atraktívna najmä prvý rok, keď sú úľavy, resp. oslobodenia od odvodov. Vzájomnú fakturáciu medzi „vašou“ živnosťou a „vašou“ eseročkou by som dobre zvážil, pretože transferové oceňovanie sa vzťahuje aj na prepojené osoby na území SR (inak povedané, vzájomná fakturácia je v poriadku, ak sa fakturuje za trhové ceny). V eseročke ste zamestnaný za minimálnu mzdu. Posúdil by som ukončenie pracovného pomeru, pričom by ste vykonával funkciu konateľa v eseročke bezodplatne (jediná povinnosť je platiť zdravotný odvod vo výške cca 57 eur, samozrejme, zabezpečenie ako dôchodok atď. by som riešil prostredníctvom privátneho sektora, kde zrejme za to, čo, dostanem viac). Jedným z dôvodov, prečo sa podnikatelia zamestnávajú vo vlastnej eseročke, je možné zníženie základu dane eseročky, teda aby mala eseročka nižšiu daňovú povinnosť. Zavedením daňových licencií sa však stanovila minimálna daň aj v prípade straty (neplatiteľ DPH 480 eur, platiteľ DPH 960 eur). Z toho vyplýva, že dôvod zníženia základu dane eseročky prostredníctvom mzdy nemusí byť výhodný, keďže minimálnu daň treba zaplatiť tak či onak.
V mojej pracovnej náplni je prevažne „duševná“ činnosť-písanie, manažovanie ľudí, vytváranie tabuliek a umelecké výkony. V súčasnosti som SZČO, ale uvažujem nad tým, či sa mi oplatí mať živnosť alebo s. r. o., ak mám iba veľmi nízke náklady (akurát tak telefón a notebook, prac...
Zostáva vám 85% na dočítanie.